Gotthard, Pražský výběr, Rolling Stones

4. 7. 2018 – Letiště Letňany, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Tomáš Rozkovec

Rolling Stones

Rolling Stones

Když píšu své reporty, mám většinou problém vymyslet začátek. Tentokrát mě ale úvodů napadlo hned několik a řeším, který vybrat. Tak třeba: Legendární kameny se dovalily do Prahy a doslova převálcovaly vše, co jim stálo v cestě. Tak by se dal charakterizovat pražský koncert největší rockové kapely současnosti – ROLLING STONES. Pódium jim zahřívali švýcarští hardrockeři GOTTHARD a domácí PRAŽSKÝ VÝBĚR.

Celý večer odstartovala kapela Gotthard, která měla svou melodickou muzikou patřičně navnadit publikum. Doplatila však na horké počasí letního podvečera. Lidé totiž svou pozornost věnovali spíše stánkům s pivem než poctivému, výtečně zahranému hardrocku. To však nemění nic na tom, že skupina odvedla skvělý výkon, podpořený výborným zvukem, který není u předskokanů moc často ke slyšení.

Rolling Stones

Rolling Stones

Na počasí, respektive na zapadající slunce doplatil i Pražský výběr, při jehož hodinovém setu sluníčko nepříjemně oslňovalo diváky, kteří tak kapelu na pódiu i na velkoplošných obrazovkách spíše tušili, než viděli. Navíc se při části výběrovského vystoupení nepochopitelně zhoršil zvuk. Přesto nesmrtelné pecky jako Olda je přítel můj, Hrabě X, Zubatá a další letňanské publikum rozhodně potěšily.

Krátce před devátou hodinou bylo slunce už z převážné části kdesi za pódiem a Rolling Stones odpálili svůj koncert. Jakmile se rozezněly první tóny hitu Street Fighting Man, bylo jasné, že tohle bude mimořádný zážitek. Letňanským areálem se začal rozléhat excelentní zvuk a na čtyřech obřích obrazovkách se objevily první záběry z pódia. Hlavní roli v nich hráli neúnavně pobíhající a energií překypující Mick Jagger, nesmrtelný Keith Richards, charismatický Charlie Watts a úsměvy hýřící Ronnie Wood. Tedy Rolling Stones model 2018.

Rolling Stones

Rolling Stones

Repertoár byl sestaven v duchu aktuálního turné No Filter. Tedy jedna písnička ze zatím poslední desky Blue & Lonesome (2016): v Praze to byla Ride ‘Em On Down. Dále jedna písnička na přání, zde to byla Under My Thumb a jinak samé hity, mezi kterými zpěvák bavil publikum svými českými hláškami. Ve výběru pecek nechyběla například Honky Tonk Women, podpořená skvělými instrumentálními výkony celé kapely. Velkým překvapením bylo, když zazněla Dylanova Like A Rolling Stone. Tahle písnička je u nás díky Petru Kalandrovi mimořádně populární, a tak není divu, že ji publikum přijalo s nadšením. Ústřední čtveřici kapely už po léta doplňují nájemní muzikanti, mezi nimž vyniká basák Daryl Jones, jehož precizní hru bylo radost poslouchat. Energickou show výborně doplňovala pečlivě připravená vizuální složka, která byla promítána na věže s obrazovkami tyčící se vysoko nad pódium. K sólovému zpěvu se dostal i kytarista Keith Richards. Nejprve si za doprovodu akustické kytary zazpíval You Got The Silver a potom už s elektrickou kytarou Before They Make Me Run. Že čeští fanoušci Rolling Stones milují, dokázal například sborový zpěv publika v Sympathy For The Devil. Vrcholící érou diskotékové hudby inspirovaná Miss You na malou chvíli zmírnila příval energie valící se z pódia.

Rolling Stones

Rolling Stones

Ta se však obnovila, jen co zazněl úvodní riff vypalovačky Start Me Up. Není divu, že si tenhle nakažlivý motiv svého času použil softwarový gigant Microsoft pro propagaci revolučních Windows 95. Vrcholící koncert neskutečně gradoval při Jumpin‘ Jack Flash a nepolevil ani při závěrečné Brown Sugar. V přídavku zazněly Gimme Shelter a především snová (I Can’t Get No) Satisfaction, kterou ukončil mohutný ohňostroj.

Je obdivuhodné, s jakým nasazením dokázali Stouni ve svém věku odehrát téměř dvouhodinový koncert. Jejich entuziasmus by jim mohly závidět daleko mladší kapely. Každý, kdo v letňanském areálu byl, mi to musí potvrdit.

Celá fotogalerie: