150 let od založení Malostranské besedy

6.3.2018 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát, Hanka Luxemburková
Foto: Kateřina Smid

Účinkující: Vladimír Mišík & Etc…, Bluesberry trio, Olin Nejezchleba & Kybabu, Mirek Kovářík, ASPM trio, Krausberry – malá parta

Kybabu

Kybabu

MALOSTRANSKÁ BESEDA je jedním ze dvou svatostánků českého bigbítu. Málokdo z jejich návštěvníků si uvědomil, že v letošním roce uplyne neskutečných 150 let od chvíle, kdy se Malostranská beseda poprvé otevřela, aby přivítala své první návštěvníky. A protože se tak významné výročí sluší důstojně oslavit, konaly se zde po dva večery dva mimořádné koncerty, na kterých vystoupily legendy české muziky.

Ještě než se ke svému vystoupení připravil Vladimír Mišík a Etc, došlo na oficiální projevy zástupců vedení Malostranské besedy. Kromě nich se na pódiu objevil i zdejší nestor Robert Radosta, který v Malostranské besedě pracuje již více než padesát let. Pánové pronesli několik slov, a poté už začal samotný koncert. Protože se na pódiu mělo vystřídat velké množství účinkujících, bylo každé jednotlivé vystoupení velmi omezeno.  Vladimír Mišík s Etc tedy zahráli pouhých pět písniček, mezi nimž nechyběly takové stálice mišíkovského repertoáru jako jsou Šmajdák a ploužáky, Sladké je žít či Kainarův Obelisk. I přesto, že byl Mišíkův vstup provázen drobnými technickými i textovými výpadky šlo pro mnoho lidí o absolutní vrchol celého večera a možná je škoda, že tento přišel tak brzy.

Role průvodců celým programem byla svěřena Honzovi Dědkovi a Ondřejovi Konrádovi, kteří zatímco se na pódiu střídaly kapely, objasnili publiku leccos z historie Malostranské besedy. Většina lidí asi tuší, že beseda je úzce spjata s kulturou. Ať už to bylo divadlo, tanec či hudba, umění k tomuto místu prostě patří. Ale asi málokdo věděl, že budova nějakou dobu sloužila i jako radnice. Podobných zajímavostí jsme se v průběhu večera dozvěděli ještě víc.

Bluesberry

Bluesberry

Další kapelou, která na oslavě zahrála, byla legenda českého blues – Bluesberry v čele s nestárnoucím Petarem Introvičem. Ti měli vystoupit jen v akustickém triu. Protože se ale nedostavil jejich kytarista, nezbývalo než si nějakého vypůjčit. Po ruce byl v tu chvíli zrovna Petr ‚Kulich‘ Pokorný, který se kytarových partů ochotně ujal. Koncert tím získal na výjimečnosti, neboť bylo zajímavé sledovat, jak vtipně se muzikanti domlouvali na melodiích a tóninách jednotlivých písniček.  Kromě principála Petara Introviče se na pódiu objevil ještě baskytarista Pavel ‚Chozé‘ Jurda. Na krátkém setlistu Bluesberry se vcelku logicky objevily takové pecky, jako Pocem moje stará, Roky bluesový a další. Část publika sice při vystoupení Bluesberry odešla ze sálu, ale Ti, kteří zůstali, si mohli vychutnat pohodové a vtipné vystoupení.

Kybabu

Kybabu

Po nezbytné pauze, která byla věnována další ‚exkurzi‘ do historie Malostranské besedy přišla na pódium kapela Kybabu, jejímž frontmanem je Jaroslav ‚Olin‘ Nejezchleba. Sestavu Kybabu tvoří z velké části muzikanti z Etc, kteří s Olinem nahráli jeho druhé sólové album Nečekaná návštěva (2017). A právě písničky z téhle desky, jako třeba pomalá Teide či Čekárna, tvoří velkou část repertoáru Kybabu. Kromě toho několik pecek jako třeba U doktora nebo Něco se chystá pochází ze starší Olinovy sólovky Noční lov (2010). Jako hosta si Kybabu pozvali recitátora Mirka Kováříka, který svým jedinečným způsobem zarecitoval několik básní z dílny Allena Ginsberga a Václava Hraběte. Zejména Kováříkovo podání Hrabětových básní doslova bere dech. Obzvláště silným zážitkem bylo, když Mirek Kovářík přednášel za doprovodu kapely. Po recitační vsuvce Kybabu zahráli ještě několik písniček, mezi kterými nechyběla krásná věc od Petra Skoumala Březen. A poté již byla ohlášena krátká přestávka nutná pro přestavbu pódia.

Text: Hanka Luxemburková
Balzám pro uši a pohlazení po duši přišlo hned s prvními takty vystoupení bluesových ASPM. Asi by v tom byl nějakej háček, kdyby diváci neocenili patřičným potleskem charakteristicky zastřený hlas Honzy Spáleného, neméně impozantní hru na tubu jeho syna Filipa Spáleného, výbornou trubku Michala Gery a bicí Filipa Jeníčka. Chyběl snad jen vibrafonista Radek Krampl a Filipova bravurní hra na basu, i tak bylo ale znát, že si publikum písně jako Zahrada v dešti, Zavolej jen moje jméno nebo Špitál u svatého Jakuba náležitě užilo.

ASPM

ASPM

Těžko odhadnout, zda šlo o záměr dramaturgie, každopádně publikum dosud pohupujiciho se v sametových rytmech jazzově laděného blues vpadlo rovnýma nohama do energického blues-rocku tzv ‚malé party‘, tedy torza kapely Krausberry. Dlouho očekávaní ‚naši hoši‘ nebo chcete-li – jak říká sama ústřední postava party ‚moji dědci‘ to rozjeli přesně tak, jak se od nich chtělo. Martin Kraus svým typickým nakřáplým hlasem, akustickou kytarou, harmonikou a neutuchajícím humorem, Mário ‚náš Mário‘ Císař na kytaru a Jiří ‚Ježek‘ Kredba na konrabas. Bez nich by oslava 150. výročí Malostranské besedy snad ani nebyla oslavou.

Krausberry

Krausberry

A proto také dostali přesně tolik prostoru, aby si celá beseda mohla s nimi zazpívat takové kousky jako jsou Ohníčky, které publikum rozpálily hned na začátku, nebo mimořádně nikoli uzavírající pecka Vlakem na Kolín, Kořenová zelenina, Ve stínu lípy, Náš kluk, Můstek, Horoskop, Náš dům, Slunečný hrob a řada dalších. Martin vždy živě komunikuje s obecenstvem a snad pokaždé uvede do rozpaků nějaké to děvče a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Když se zeptal, jakou si dáme dál, ozval se ze schůdků na pódium hlasitý výkřik fotografky Áji Dvořáčkové: „Starý časy!“ V mžiku ji popadnul za ruku a vyvlekl i s jejím fotoaparátem doprostřed pódia. Jak symbolické bylo představit všem právě tento večer dvorní fotografku Malostranské besedy. To ona je zde takřka jako doma a zachycuje pro nás dění na pódiu již mnoho let, a právě proto se i jí dostalo zcela po právu zaslouženého mohutného aplausu a od ‚malé party‘ písně Starý časy.

Krausberry - malá parta

Krausberry – malá parta

Dva dny trvající oslava konající se na počest 150. výročí Malostranské besedy se nachýlila ke konci. A Rockovému světu nezbývá než popřát jí i jejím návštěvníkům, aby neztratila nic na svém kouzlu a ještě spoustu dobré muziky a kvalitních kulturních akcí, jako tomu bylo doposud. Díky všem, kteří se na téhle nadmíru povedené oslavě podíleli!

Krausberry - malá parta

Krausberry – malá parta