ParadeMarche

17. 2. 2017 – Malostranská beseda, Praha
Foto: Kateřina Smid (ilustrační foto)

ParadeMarche - Radek Zíka

ParadeMarche – Radek Zíka

 

Kapelu PARADEMARCHE jsem slyšel před několika lety na jednom z pražských jednodenních festiválků. Tehdy jsem jejich vystoupením příliš ohromený nebyl, a tak jsem si kapelu mylně zařadil do kategorie těch, jejichž koncerty již navštěvovat nemíním. O tom, jakou jsem v tomto případě udělal chybu, jsem se mohl přesvědčit na jejich koncertě v Malostranské besedě.

Nemohu říct, že bych na koncert šel proti své vůli, ale faktem je, že jsem se ke své účasti na něm rozhodl relativně na poslední chvíli. Bylo mi jasné, že lístek seženu bez větších obtíží, proto jsem tentokrát ignoroval jakékoliv předprodeje či rezervace a vydal se do Malostranské besedy ´na blind´. Po příchodu do sálu jsem získal dojem, že účast na koncertě nebude příliš valná a v Besedě bude tentokrát poloprázdno, jak špatný jsem měl odhad, se ukázalo v následujících chvílích. Když kapela zahájila své vystoupení, dalo se vhodné místo v sále najít ještě celkem bez problémů. Když kapela spustila svůj hardrock a její zpěvák Radek Zíka se poprvé chopil mikrofonu, došlo mi, že jsem se ocitl na koncertě kapely, která hraje muziku přesně podle mého gusta. ParadeMarche jsou kapelou, která na jedné straně hraje autorskou tvorbu, na druhé straně pak do svého repertoáru zařazuje i převzaté skladby hardrockových velikánů, především pak slavných Whitesnake. Mrzí mě, že neznám jejich autorskou tvorbu, abych mohl okomentovat jednotlivé písně. Jako celek se mi však jejich muzika velmi zamlouvala. Koncert byl netradičně rozdělený na třetiny, než skončila to první, zahrála kapela velký hardrockový hit „Here I Go Again“, ve kterém se opravdu skvěle předvedl zpěvák Radek Zíka.

Do druhé třetiny koncertu si kapela pozvala velezajímavého hosta, kterým byl zpěvák Jindra Vobořil. Ačkoliv znám Jindrovy starší nahrávky s kapelou Pumpa, naživo jsem ho viděl úplně poprvé. ParadeMarche s Jindrou sice hráli jen samé převzaté věci, ale to ničemu nevadilo, protože slyšet takové dva skvělé zpěváky, jakými Radek a Jindra jsou, byl prostě velký zážitek. Ať už zazněla „Proud Mary“, „You Really Got Me“ nebo nějaká jiná hardrocková hymna, bavil jsem se skutečně královsky. A stejně se bavilo i publikum, neboť v této části koncertu se zaplnilo hlediště tak, že v něm nebylo k hnutí. Skvělým připomenutím nedávného koncertu Glenna Hughese byla parádně podaná „You Keep on Moving“. To jsem ovšem ještě nevěděl, že tahle skladba bude zahraná ještě jednou a půjde o výjimečný zážitek, ale k tomu se ještě dostanu. Zvuk v Malostranské besedě je již tradičně na velice solidní úrovni a na koncertě ParadeMarche tomu nebylo jinak, takže nic nebránilo tomu, užívat si naplno výtečné hardrockové představení. Asi po 40 minutách přišla na řadu  přestávka, která předznamenala poslední část koncertu.

To se neslo opět ve znamení převážně vlastní tvorby, kterou nemohu díky své neznalosti nijak blíže komentovat. Co ale okomentovat mohu, byla úchvatná „You Keep on Moving“, která ten večer zazněla již podruhé, a kromě Radka Zíky a Jindry Vobořila si jí přišel zazpívat ještě Kamil Střihavka. V podání tohoto tria se tahle písnička stala absolutním vrcholem koncertu. Radek Zíka si sice ještě báječně zazpíval „Is This Love“, ale „You Keep on Moving“ už nešlo překonat. Koncert se pomalu přiblížil ke svému závěru, takže kapela zahrála ještě několik písní, které publikum po zásluze odměňovalo bouřlivým potleskem.

Byl to výborný hardrockový večer, jak se na závěr pracovního týdne sluší a patří.