Nechte zpívat Mišíky

16. 10. 2017 – Lucerna Music bar
Foto: Ája Dvořáčková

Nechte zpívat Mišíky

Nechte zpívat Mišíky

„Nechte zpívat Mišíka“, psalo se po pražských zdech v osmdesátých letech minulého století po té, co režim zakázal Vladimíru Mišíkovi vystupovat. „Nechte zpívat Mišíky“, byl název unikátního koncertu, během něhož se na jednom pódiu sešla celá rodina legendárního rockera VLADIMÍRA MIŠÍKA, který v letošním roce oslavil významné životní jubileum.

Prvním účinkujícím byla kapela Gingerhead, v níž na kytaru hraje Maťo Mišík. Skupina se prezentovala vlastní tvorbou, ve které se mísí vlivy nejen rocku, funku, ale i popu a při jejím poslechu si tak přijdou na své skutečně všichni. Kapela rozhodně těží z hlasu zpěvačky Elišky Pekárek Flakové, který perfektně ladí se stylem kapely. V loňském roce Gingerhead vydali debutové EP s názvem „Holy Ground“, a proto koncertní repertoár tvořily písně především z této nahrávky. Přestože jsou písně Gingerhead zpívané především anglicky, v repertoáru se objevily i skladby, v nichž zazněla čeština. Jednou z nich byla „Spojený nádoby“ s pěkným textem druhého kytaristy Luboše Moravce.  Z muziky Gingerhead vyzařovala pozitivní energie, která publikum naladila na zbytek večera.

Gingerhead

Gingerhead

Druhou kapelou byly E+Mousy – parta okolo zpěvačky Evy Mišíkové. Název je krásnou slovní hříčkou, která odkazuje nejen k jejímu jménu, ale také k pražským Emauzům, v jejichž blízkosti mají muzikanti svou zkušebnu. Pro tento koncert kapelu posílila ještě jedna zpěvačka, Bára Mišíková.  Už první písnička „Pláč“ naznačila, že to bude čistě undergroundová záležitost už jen tím, že dvojhlasy obou dam připomínaly Hudbu Praha. Interesantní byl i projev samotné Evy Mišíkové, která svým napůl zpěvem a napůl recitací dodávala muzice patřičnou undergroundovou atmosféru. Zajímavý byl i tělesně postižený baskytarista, který na svůj nástroj hrál jako na klasický kontrabas. Jeho hra perfektně zapadala do stylu kapely. Bylo skoro k nevíře, jak účelně ten člověk hrál… Kromě Evy Mišíkové je kapela složená z neznámých muzikantů. To však neznamená, že by hrála špatně. Naopak, jejich muzika byla neuvěřitelně pestrá a zajímavá a vystoupení E+Mousy výborně zapadlo do krásně plynoucího koncertu. 

E+Mousy

E+Mousy

Protože šlo o koncert, na kterém vystupovali všichni členové Mišíkovy rodiny, je nasnadě, že se nakonec všichni sešli na pódiu. Ale ještě než tahle chvíle nastala, zazpívali Adam a Bára song, který kdysi pro svého otce složili. V písni se vtipně prolínaly texty různých Mišíkových hitů, a snad právě proto působila písnička na posluchače téměř důvěrně. Pak už se svými akustickými kytarami přišli Vladimír a Maťo Mišíkové a sestavu doplnila Vláďova manželka Eva. Celá rodina společně zahrála několik písní, které posluchače v Lucerna Music baru očividně potěšily.

Nechte zpívat Mišíky

Nechte zpívat Mišíky

Zlatým hřebem celého večera bylo, dle očekávání, vystoupení Etc… V poslední době se stalo dobrým zvykem, že první polovinu koncertu Etc… zpívá hostující zpěvák. Tentokrát se této role ujal Adam Mišík – a zhostil se jí na výbornou. Jeho podání legendárních otcových hitů byla radost poslouchat. Nejemotivněji na zaplněný Lucerna Music bar zapůsobil nesmrtelný „Slunečný hrob“, kterou Adam věnoval jejím již nežijícím autorům, Radimu Hladíkovi a Jiřímu Smetanovi. Celý sál však nejvíce očekával, až se před Etc… objeví hlavní hvězda celého večera – Vladimír Mišík. Etc… jsou vyzrálou kapelou, o tom netřeba diskutovat. Všichni muzikanti jsou zkušení matadoři českých pódií. Skvěle zapadl i nový baskytarista Pavel ‚Houba‘ Novák, který společně s bubeníkem Jiřím ‚Zelím‘ Zelenkou vytvořil spolehlivou rytmickou dvojici. S Vladimírem v čele kapela zahrála „Šmajdák a ploužáky“, „20 deka duše“, „Jednohubky“ a mnohé další hity. A protože již téměř zlidověly, zpíval si je celý sál. Překvapením večera byly jen dvě písně, které Etc… na koncertech obvykle nehrají. Tou první byla „Lady Vamp“, druhou „Víno, ženy, zpěv“, ve které si zazpíval host Jaroslav ‚Olin‘ Nejezchleba. 

Adam Mišík a Etc...

Adam Mišík a Etc…

Byl to mimořádný večer, který potvrdil, že Vladimír Mišík a celá jeho rodina mají na naší rockové scéně výjimečné postavení.

Vladimír Mišík a Etc...

Vladimír Mišík a Etc…