Merlin, Hogjaw

15. 10. 2017 – Klub Vagon, Praha
Foto: Kateřina Smid

Hogjaw

Hogjaw

Již po třetí u nás vystoupila americká kapela HOGJAW, kterou předchází pověst nastupujících králů jižanského rocku. A stejně tak již po třetí tuhle partu na tuzemském pódiu podpořila pražská kapela MERLIN v čele s charismatickým zpěvákem Danem Horynou. Tentokrát tahle atraktivní dvojice kapel vystoupila na pódiu v klubu Vagon.

Celý večer zahájili krátce po 21. hodině svým energickým vystoupením Merlin. Sestava kapely se v letošním roce ustálila na obsazení Ondřej Pátek (kytara), Václav ‚Merlin‘ Kalaš (basa), Stanley Jahoda (bicí) a samozřejmě zpěvák Dan Horyna. Tahle sestava má velkou sílu, protože všichni jsou excelentními muzikanty, a to se pochopitelně odráží na výkonu celé kapely.

Merlin

Merlin

Kapela již více než rok propaguje svou poslední desku „Transmise“ (2016) a jejich setlist proto obsahuje všechny písně, které na ní jsou. Navíc kapela zařazuje čtyři starší písničky. Dvě z nich, „Těžké jsou návraty domů“ a „Život je blázen“, zazněly hned na začátku koncertu. Pak už začala kapela přehrávat desku „Transmise“. Písně z ní zazněly přesně ve stejném pořadí, jako jsou na nahrávce. Při jejich poslechu si na své přišel opravdu každý. Milovníci black metalu ocenili Danův growling v písni „Závislost“, bigbíťákům se líbila parádní jízda „Hráč“ a ti, co byli naladěni na ‚cohenovskou‘ notu, zase ocenili závěrečnou „Lehkost bytí“. Merlin – to není jen parádní muzika, ale i perfektní show, kterou se prezentuje zejména lídr kapely Dan Horyna. I přesto, že tentokrát měl pro své pověstné poskakování méně místa než obvykle (na pódiu byly postaveny dvě bicí soupravy), v klidu rozhodně nezůstal. Závěr koncertu opět patřil starším skladbám. Konkrétně zazněly „Tibet“ a „Merlin“. V této části stojí za zaznamenání skvělé Stanleyho sólo na bicí, které bubeník ozvláštnil netradiční hrou na přední blánu velkého bubnu.

Merlin

Merlin

Pohled do velmi slušně zaplněného klubu napovídal, že Hogjaw u nás nejsou úplně neznámí. Američané zahájili koncert peckou s příhodným názvem „Rolling Thunder“ z desky „Ironwood“ (2010) a publikum se okamžitě začalo skvěle bavit. Kapela celý koncert pojala jako procházku po své diskografii a z každé z doposud vydaných desek zahrála alespoň jednu písničku. Nejvíce skladeb zaznělo z desky „Rise to the Mountain“ (2015).

Hogjaw

Hogjaw

Hogjaw sice hrají energickou muziku, avšak neškodilo by jí podpořit také větší pódiovou show. Velkou devizou kapely je, že za mikrofonem se střídají tři zpěváci. Krásně vyzněla píseň „Am I Wrong?“, kterou si výborně zazpíval bubeník Kwall. Hlavní pěvecký post je v Hogjaw svěřen kytaristovi Jonboatu Jonesovi, ale nejcharizmatičtějším hlasem vládne druhý kytarista Jimmy Rose. Jeho mírně nakřáplý hlas, který může vzdáleně připomínat legendárního Zakka Wyldea, dodává kapele větší energii. Zvuk byl ve Vagonu sice pěkně čitelný a každému nástroji bylo dobře rozumět, trochu mínusem byla jen přílišná hlasitost. Chtělo by to pár decibelů ubrat… Baskytarista Elvis DD svou precizní hrou jen podtrhoval skvělý výkon kapely. Závěr koncertu patřil písním z desky „Devils in the Detail“ (2008), čímž celý koncert skvěle vygradoval.

Hogjaw v Praze zahráli téměř dvouhodinové vystoupení, během něhož dokázali, že si pověst nastupujících králů jižanského rocku zaslouží.

Celá  fotogalerie: