Keltské úterý

5. 12. 2017 – Klub Vagon, Praha
Foto: Archiv kapel Česká trojka a Fire in the Hall

Plakát Česká trojka

Plakát Česká trojka

Úterky jsou v pražském klubu Vagon věnované keltské muzice. Ovšem v úterý 5.12. to tak úplně neplatilo, protože kromě souborů TRAVIS O’NEILL AND HIS CARDINAL SINS, a DICK O’BRASS, kteří keltskou muziku hrají, vystoupila ještě progrocková kapela ČESKÁ TROJKA se zpěvákem JINDROU VOBOŘILEM. Ta navíc pokřtila své nové CD „Krokodýlí farma“. Na závěr večera ještě zahrála metalová formace FIRE IN THE HALL.

Večer zahájil asi ve 20:20, což je na klub Vagon neobvykle brzký čas, Travis O‘Neill se svým akustickým triem Cardinal Sins. Protože zpěvák a kytarista Travis O‘Neill pochází z Irska, je nasnadě, že hudba tria byla jeho domovinou silně ovlivněná. Hrubší O‘Neillův hlas do téhle muziky znamenitě zapadal. Zpěv navíc vhodně podbarvovalo banjo Ondřeje BlackPsa. O hutný zvuk s typickými irskými rytmy se zase staral hráč na cajon, který byl představen pouze jako Lukáš. Do klubu si toho večera našlo cestu poměrně dost návštěvníků, ti se ale až na několik výjimek nenechali strhnout k tancování a spíše pozorně poslouchali muziku tria. Nelze říct, že by reakce publika byla chladná, naopak publikum odměnilo každou píseň solidním potleskem. Pro posluchače, kteří normálně irskou, potažmo keltskou muziku neposlouchají, to byl příjemný výlet do jim neznámých hudebních zákoutí.

Po zhruba třičtvrtěhodinovém setu Travise O’Neilla přišla na pódium jiná trojice muzikantů vedena kytaristou Josefem Kůstkou, který pamatuje úplné počátky českého bigbítu. To, že je kapela na pódiu v téměř původní sestavě České trojky, se posluchači dozvěděli o něco později z úst zpěváka Jindry Vobořila. První píseň, kterou kapela zahrála, byla jazzrocková instrumentálka „Kafilerie“. Už při ní bylo jasné, že tohle je náročná muzika, která nemusí oslovit každého. Ovšem publikum ve Vagonu to jistě vědělo, neboť si skladbu, v níž Pepa Kůstka předvedl svou skvělou kytarovou techniku, náležitě užívalo. Titulní skladbu z aktuálního CD „Krokodýlí farma“ už Česká trojka odehrála s Jindrou Vobořilem za mikrofonem. Poté již následoval křest. Album pokřtili hudební publicista Aleš Opekar a Tomáš Nedělka, který se na pódiu ukázal ještě několikrát. Druhou, a pro tento večer poslední instrumentální skladbou, kterou kapela zahrála, se stala krásná Kůstkova píseň „Mikešovo blues“. Ačkoliv tvrzení o poslední instrumentálce není úplně přesné, neboť stejná skladba zazněla ještě v přídavku. Do toho bylo ale v tuto chvíli ještě daleko. Výborně šlapala rytmika České trojky ve složení Kryštof Hon (bicí) a Jiří Hess (basa). V písni „Májová“ odložil Josef Kůstka kytaru, aby obohatil zvuk kapely o elektrické housle, které jen podtrhovaly progresivní vyznění České trojky. Během koncertu postupně zazněly všechny písně z pokřtěného CD „Krokodýlí farma“. Přídavek pak obstarala opakovaná instrumentálka „Mikešovo blues“. Koncert kapely Česká trojka byl výborným zážitkem pro všechny fanoušky progresivní muziky.

Koncertem České trojky však večer zdaleka nekončil, vystoupit měly ještě dvě kapely. Tou první byla keltská partička Dick O’Brass, ve které hrají dva členové České trojky. Jednak je to Josef Kůstka, který zde působí výhradně v roli houslisty. Tím druhým je bubeník Kryštof Hon. V kapele zpívá a na všemožné píšťaly a tahací harmoniku hraje Tomáš Nedělka. Sestavu Dick O’Brassu ještě doplňují kytarista a zpěvák Radim Kadlčák a baskytarista Jiří Hausser Matoušek. V muzice kapely Dick O’Brass jsou slyšet vlivy keltských tradicionálů. Zvuk kapely byl zejména díky Nedělkovým flétnám neuvěřitelně pestrý a aby té zvukové rozmanitosti nebylo málo, zahrál Tomáš v jedné z písní také na skotské dudy. Keltská muzika publikum doslova vyzývala k tanci, a tak není divu, že rozeskákala zaplněný klub. Jelikož tento styl nepatří k mým nejoblíbenějším, začal jsem asi po třičtvrtě hodině vyhlížet konec koncertu, který za nedlouho opravdu přišel. Dick O’Brass patří ve svém žánru k absolutní špičce, mně však ta hodinka úplně stačila.

Poslední kapelou, která se ve Vagonu představila, byla metalová parta Fire in The Hall. V té se za mikrofonem objevil Travis O’Neill, za bicí usedl opět Kryštof Hon, který měl ten večer za sebou již dva vydařené koncerty. Kytar se tentokrát ujali Jan Hradec a Miroslav Čáp, na basu hrál Petr Dvořáček. Kapela předvedla krátký set, který potěšil zejména fanoušky trashmetalu. Zajímavou polohu svého zpěvu předvedl Travis O’Neill, jehož hlas sedí nejen ke keltské muzice, ale i k old school trashmetalu. Podle vyjádření samotných muzikantů, nebude kapela v tomto složení nijak aktivně vystupovat, proto je škoda, že velká většina publika opustila klub ještě předtím, než Fire in The Hall zahráli jedinou notu. Nicméně kapele to nijak nevadilo a s chutí odehrála svoje krátké vystoupení.

Fire in the Hall

Fire in the Hall

Hudební fajnšmekři si ten večer ve Vagonu rozhodně přišli na své. Nejen, že viděli čtyři skvělé kapely, ale mohli si vychutnat i pestrou směsici hudebních žánrů. Co víc si v úterý večer přát.