Jakub Racek a Radek Vaňkát, Energit

10. 12. 2017 – Klub Vagon, Praha
Foto: Ája Dvořáčková

Energit

Energit

Obnovená kapela ENERGIT se po více než půl roce vrátila do pražského klubu Vagon, aby zde odehrála jedno ze svých báječných vystoupení. Potěšila jím sice nevelkou, ale o to spokojenější skupinu svých fanoušků, kteří si druhou adventní neděli našli do klubu cestu.

Koncert proběhl v rámci pořadu „Talenti a mistři“, který se ve Vagonu čas od času koná. Talenty byli v tomto případě Jakub Racek a Radek Vaňkát. Ti publiku představili svůj pohodový akustický set. Jejich vystoupení bylo příjemným mixem country a blues, což před koncertem Energitu rozhodně nebylo na škodu. Publikum se akustickým duem sice k nějakému divokému řádění pod pódiem strhnout nedalo, přesto pozorně poslouchalo a své uznání oběma pánům dávalo náležitě najevo. Mezi neznámými písněmi tohoto dua se objevila také zajímavá úprava beatlesovské „Come Togheter“, která příjemné vystoupení zakončila.

Energit - Luboš Andršt

Energit – Luboš Andršt

Po nezbytné přestavbě pódia jsme se už dočkali koncertu legendárního Energitu, vedeného kytaristou Lubošem Andrštem. Ten je jediným původním členem kapely, která existuje od sedmdesátých let minulého století. Večer odstartoval skvělou úpravou písně „I don’t Need No Doctor“ od Raye Charlese. Poté už následovala novinka „Black Point“, která ještě nevyšla na žádné desce, a instrumentální „Blue Dance“ z letošního alba „Time’s Arrow“. Tuhle skladbu hrával Energit ještě ve svém původním obsazení. Celý koncert se nesl převážně ve znamení starší muziky. Zazněla například nádherná balada „Loneliness“, kterou kdysi zpíval Ivan Khunt. Tomu Energit k jeho nedožitým sedmdesátinám věnoval ještě skladbu „Soulshine“ z repertoáru The Allman Brothers Band. Jedním z vrcholů večera byla kultovní skladba „Freedom“. Basový čaroděj Vladimír ‚Guma‘ Kulhánek na svou bezpražcovou basu opravdu kouzlil. Obzvláště v nádherné „Moth“ vynikl krásný zvuk jeho nástroje. Tahle písnička je poctou Vladimíru Padrůňkovi – a ten z ní musel být v rockovém nebi nadšen. Publikum uchvacovala nejen procítěná sóla Luboše Andršta, ale uhranul nás také famózní zpěv Honzy Holečka i brilantní hra bubeníka Jiřího ‚Zelí‘ Zelenky. Atmosféra koncertu byla i přes nevelký počet jeho návštěvníků doslova elektrizující. Kapela si pro své publikum přichystala velké překvapení v podobě písně „Noc je můj den“ a pověstnou třešničkou na ‚energiťáckém‘ dortu se stala nádherná „You’ve Hurt Me Deeply“. V přídavku sáhla kapela k poslední předělávce, kterou se stala hitovka „Jumpin‘ Jack Flash“ od The Rolling Stones.

Energit

Energit

Celá fotogalerie: