Roman Dragoun & His Angels

Malostranská Beseda, Praha – 28. 4. 2015
Foto: Ája Dvořáčková www.ayya.cz
Korektury: Tereza Kvášová

Roman Dragoun & His Angels

Již devět let existuje kapela sdružená okolo klávesového mága ROMANA DRAGOUNA, která vystupuje pod názvem ROMAN DRAGOUN AND HIS ANGELS. Teprve letos však vydala svoje první CD, které bylo pokřtěno koncertem v pražské Malostranské Besedě. Ačkoliv se nejedná o řadovou desku, ale o jakýsi bilanční výběr hitů z celé Romanovy sólové kariéry, je album velice zajímavé, protože jednotlivé skladby byly přearanžovány a mírně upraveny. A protože se jedná o nevšední album, tak stejně nevšední zážitek sliboval také tenhle koncert.

Bohužel jsem hned na úvod byl zaskočen tím, že koncert byl z velké části na sezení. Takové koncerty nemám totiž moc v oblibě, protože se na nich podle mého soudu nevytvoří ta správná koncertní atmosféra, což už se mi několikrát potvrdilo. Hned na začátku koncertu si vzal slovo Roman Dragoun, koncert věnoval obětem zemětřesení v Nepálu a sklidil za to první nadšený aplaus. Pak už se ale začalo hrát. Otvírák obstarala skladba „Stín mý krve“. Hned se mi potvrdilo to, co jsem předpokládal, tedy že písničky budou díky dechovým nástrojům znít více jazzově. Tomu byl přizpůsoben i zvuk, kdy dechy byly hodně vytažené do popředí, naopak schovaná zůstávala kytara. Ocenil jsem, že bylo celkem dobře rozumět zpěvu. V poklidné atmosféře se nesl i další průběh koncertu. Hrály se skladby nejen z křtěného alba. Pěkně vyzněla zejména „Beran a Štír“ z desky „Stín mý krve“.

Roman Dragoun & His Angels - Míra Barabáš

Zhruba po první čtvrtině večera přišel na řadu již avizovaný křest a na pódium se začali postupně scházet hosté, kterých nakonec byla pěkná řada. Slovem celý křest provázeli střídavě trumpetista a producent desky Míra Barabáš a majitel vydavatelské společnosti FT Records Pavel Kopřiva. Z hostů pak byli nejznámější zpěváci Kamil Střihavka a Petr Kolář, kteří se také ujali mikrofonu, aby desce za všechny hosty popřáli vše nejlepší. Je škoda, že si chlapci s Romanem také něco nezazpívali, mohlo by to být zajímavé. Celkově mi však samotný křest přišel zbytečně dlouhý. Koncert pak pokračoval nádhernou písní „Kronikář“ se silně duchovně zaměřeným textem zpěvákova otce, akademického malíře Františka Romana Dragouna. Asi po hodině koncertu byla ohlášena krátká pauza. Zatím tedy šlo o příjemný, nikoliv však strhující večer.

Druhá polovina byla otevřena skladbou „Voda“ z repertoáru další Romanovy kapely Futurum. Píseň naznačila, že druhá půle koncertu bude o poznání rockovější než ta první, což jsem velmi ocenil. To se projevilo také na celkovém zvuku, v němž tentokrát bylo více slyšet kytaru, takže jsem si mohl vychutnávat pěkná sóla v podání kytaristy Miloše Švece. Dost mě bavila další z písní, která byla otextována Romanovým otcem, „Tvůj život“. Koncert jakoby dostal větší spád a také z publika byla cítit daleko vřelejší atmosféra než na začátku večera. Velký potlesk vyvolala píseň „Bárka“. Většinu skladem Dragounovi textuje Milan Princ, jehož texty jsou již dlouhá léta ve spojení s Romanovým zpěvem pro fanoušky opravdovou lahůdkou. A jednou z takových lahůdek je bez pochyby také píseň „Ptáci vesmíru“. To už se, ale večer blížil ke svému závěru, a tak byli postupně představeni všichni ‚Andělé‘, kterými tedy mimo ústřední postavy jsou Míra Barabáš (trubka, perkuse), Radek Kašpar (saxofon), Miloš Švec (kytara), Filip Benešovský (baskytara) a Ondřej Pomajzl (bicí).

Roman Dragoun & His Angels

První přídavek obstaral jeden z největších hitů legendárních Progres 2 „Muž, který se podobá odvrácené straně měsíce“. V tu chvíli sedící část publika hromadně povstala a mezi židlemi a stolky se začalo tančit. Úplně nakonec pak nesměl chybět nesmrtelný „Zdroj“, který se mi v podání Romanových ‚Andělů‘ líbil o něco více, než jak jej hraje další skupina, s níž Roman Dragoun vystupuje – T4.