Krausberry

Klub Vagon – 15. 1. 2015

Foto: Kačka Smidová
Korektury: Tereza Kvášová

Krausberry

První letošní koncert, na který jsem zavítal do klubu Vagon, se odehrál ve znamení bluesrocku, jehož synonymem jsou v naší zemi Krausberry v čele s jedinečným Martinem Krausem.

I tentokrát si kapela přichystala několik menších či větších překvapení. Tím největším bylo, že tentokrát za bicími seděl zkušený harcovník Štěpán Smetáček. Ten sice v Krausberry oficiálně alternuje s Jiřím ‚Zelím‘ Zelenkou, ale jeho přítomnost na koncertech není zase až tak častá, takže tahle změna mi přišla docela vhod. Mírných změn doznal také setlist, nicméně změny to nebyly nijak zásadní. Úvod koncertu patřil jako obvykle báječné pecce „Na větvi“. Už během ní se publikum začalo docela dobře bavit a v dobré náladě se zdál i samotný principál Martin Kraus.

Krauberry

První změnou na setlistu byla předělávka od Ricka Derringera s výborným českým textem kytaristy Vaška Svojtky „Dobrej den“. Koncert rozhodně nebyl rozjetý špatně, ale osobně mi přišlo, že má trošičku pozvolnější tempo než obvykle. Potěšitelné však bylo, že nálada stoupla s báječnou „Náladou“ a koncert nabíral na obrátkách. Před písničkou „Ptáci“ odkudsi z davu na pódium přišla jako vždy skvělá Pája Táboříková, která si tentokrát zazpívala pouze tento kus, který však vyzněl naprosto úžasně. Další staronovou věcí na setlistu byla písnička „To“, která zakončila první polovinu příjemného večera.

Krausberry
Po přestávce, která byla tentokrát malinko protažena, kapela spustila báječnou pecku „Peníze“. Obecenstvo začalo rychle vytvářet bouřlivou atmosféru, která s každou další skladbou gradovala. Každou skladbu publikum přijímalo s nadšením. Kapela sklidila obrovský aplaus, když začala hrát úvodní tóny evergreenu „Slunečný hrob“, který tentokrát odzpíval pouze Martin. Přesto šlo o skvělý zážitek. Už od začátku měla druhá polovina rozhodně lepší atmosféru, než tomu bylo na začátku večera v parádní jízdě se pokračovalo i dál. Zpoza své bicí soupravy vystoupil Štěpán Smetáček, aby místo absentujícího ‚Zelího‘ odtančil a odzpíval veselou píseň „Nastydlá“ – a Štěpánovo podání písně bylo stejně kouzelné jako ‚Zelího‘.

Krausberry

Koncert pomalu spěl ke svému závěru, který již tradičně patří písním „Do nebe“ a zejména pak „Šiksa a Gadžo“. Pak už se Krausberry odebrali z pódia. Bez přídavku se ovšem neobejde žádný koncert, a tak se kapela po chvilce vrátila, aby odehrála dva ze svých největších hitů: „Můstek“ a „Vlakem na Kolín“.

Krausberry

S klidným svědomím mohu říct, že můj první letošní koncert byl nadmíru vydařený a šlo tedy o povedený vstup do koncertního roku 2015.

Celá fotogalerie: