Prokop-Andršt-Hrubý

29. 9. 2016 – Malostranská Beseda, Praha
Foto: Ája Dvořáčková

Michal Prokop

Michal Prokop

Přestože trio legendárních muzikantů PROKOP-ANDRŠT-HRUBÝ spolu vystupuje už nějaký ten pátek, neměl jsem dosud možnost jejich vystoupení vidět. A protože už samotná jména těchto tří pánů skýtají záruku výjimečného zážitku, rozhodl jsem se tento nedostatek při nejbližší příležitosti napravit. A kam jinam bych měl na koncert těchto velikánů české muziky zajít, než do Mekky českého bigbítu Malostranské Besedy.

Měl jsem štěstí, že se mi na poslední chvíli podařilo sehnat poslední dva lístky, nad jejichž koupí jsem neváhal ani tu pověstnou minutu. Na začátek koncertu si musela zaplněná Malostranská Beseda  chvilku počkat, ale zpoždění nebylo nijak velké a tak, když se pánové zhruba ve 20:45 objevili na pódiu, přivítal je první bouřlivý potlesk. Jak už jsem psal v úvodu, byl jsem na koncertě tohoto tria  poprvé, takže mě překvapila hned úvodní písnička „Rain“ z repertoáru José Feliciana. Písnička byla oproti originálu výrazně prodloužená, čímž hned napoprvé poskytla nemalý prostor pro skvělý dialog Andrštovy kytary a houslí Honzy Hrubého. Překvapením pro mě byla i druhá skladba „Miss July“. Michal Prokop vzdal písničkou hold jejímu autorovi Petru Skoumalovi, od jehož náhlé smrti uplynuly dva roky, ale také oživil nádhernou skladbu, která byla napsána už před více než třiceti lety pro desku „Kolej Yesteday“ , kam se ale bohužel nedostala. Jsem rád, že „Miss July“ nakonec nezůstala zapadlá v šuplíku, byla by to obrovská škoda. Po více či méně neznámém úvodu přišli na řadu naopak veleznámé hity „Bitva o Karlův most“ a „Blues o spolykaných slovech“, a byť byly aranže těchto hitů výrazně přizpůsobeny akustickému triu, náramně jsem si je užíval.

Honza Hrubý

Honza Hrubý

To, že mají všichni tři muzikanti blues v krvi, dokázala dvojice bluesových standardů „Hoochie Coochie Man“ a „Boom, Boom, Boom“.  Obě byly opět doplněny o četné improvizace, kterých bylo bohužel na můj vkus už příliš, a proto bych délku písniček přeci jen o něco zkrátil. Nicméně publikum každou písničku znovu a znovu oceňovalo velkým aplausem. Zdá se mi, že na akustické kytaře ještě více vyniklo nesporné mistrovství Luboše Andršta a jeho hra mě moc bavila. Nesmím však opomenout ani mistrovství Honzy Hrubého, které neustále prokazoval svojí výbornou hrou na housle. Když k tomu všemu připočítám ještě vyzrálý hlasový projev Michala Prokopa, bylo jasné, že jsem byl svědkem perfektního koncertu. Mistrovství všech muzikantů ještě umocnila ‚jazzová‘ „Ztracená myšlenka“, kterou otextoval také již zesnulý Zdeněk Rytíř. Poslední překvapení si hudebníci nechali na úplný závěr svého vystoupení a zahráli výbornou Andrštovu předělávku moravské lidové písně „Dobrú noc, má milá“.

Luboš Andršt

Luboš Andršt

Byl to výborný večer plný skvělé muziky a skvělých hráčských výkonů, ale je pravda, že jsem nic jiného ani neočekával.

Celá fotogalerie:

Speciální fotogalerie, detail houslí Honzy Hrubého: