Bluesberry

13.  6. 2016 – Malostranská Beseda, Praha
Foto: Ája Dvořáčková

Bluesberry

Když jsem se dozvěděl, že téměř po roce v Malostranské Besedě vystoupí velká osobnost českého blues PETAR INTROVIČ a jeho BLUESBERRY, nemusel jsem nad programem onoho večera příliš dlouho přemýšlet. Když posléze jsem se dozvěděl, že kapela bude na koncertě slavit své 45. výročí a navíc bude pokřtěno CD,měl jsem o další dva důvody navíc, abych si tenhle večírek nenechal ujít.

První příjemné překvapení se mi naskytlo při pohledu do sálu.Ten byl totiž nečekaně hodně zaplněn, což slibovalo dobrou koncertní atmosféru. Na žádné oslavě nesmějí chybět hosté a Bluesberry si jich pozvali  opravdu dost, ale zatím nepředbíhejme. Koncert zahájila současná sestava Bluesberry, která byla přivítána bouřlivým potleskem. V úvodu koncertu zněly mně nepříliš známé skladby. To ale moc nevadilo, protože u dobrého blues se pobavím vždy. A bavil jsem se i nyní. Zpočátku se mi ještě úplně nezamlouval zvuk, ve kterém bylo až příliš basy. Ale to bylo naštěstí poměrně záhy odstraněno a pak už byl zvuk po celý zbytek koncertu v pořádku. Mezi jednotlivými písničkami Petar prozradil prvního hosta, kterým se měl stát Vašek Kopta, který ale v Malostranské Besedě ještě nebyl, a tak se stále lovilo ve mně neznámých repertoárových vodách.Ty vody nebyly neznámé jenom mně, ale občas v nich tápali i samotní hudebníci. Bubeník Luboš Hnát k tomu vtipně poznamenal: „Petare, vyber už konečně nějakou písničku, kterou známe.“

Bluesberry

Nicméně kapela všechny skladby odehrála sice ne úplně bez chyb, zato s obrovským nasazením, což publikum odměňovalo obrovským aplausem. Poté co do Besedy dorazil již avizovaný host Václav Kopta, byl společně s kytaristou Emilem Koptou (shoda jmen není náhodná, Emil je Václavův synovec) pozván na pódium. A protože je Václav rozený bavič, kapela výrazně ožila. Toto oživení neměl na svědomí pouze Vašek, ale postaral se o něj i Emil, který dal koncertu zvukem své kytary i precizně zahranými sóly ten správný říz. Tou dobou jsem konečně začal poznávat i první skladby. Zazněla například parádní jízda „Josephine“ nebo výborná pecka „Kapacity“. Moc příjemná byla i písnička „Klíč“. Po půlhodince se oba hosté odebrali z pódia, ale koncert ještě zdaleka nekončil. Na programu byl nyní již avizovaný křest nového CD, respektive dvojCD Bluesberry. Na CD jsou dva koncerty z osmdesátých let, které byly zvukově upraveny a převedeny do digitální podoby. Slovo si tedy vzal Petar, aby popsal genezi vzniku nahrávky. Po jeho možná trochu obšírnějším projevu došlo na samotný křest. Po téhle ceremonii přišla na pódium opět kapela ve své současné sestavě, aby dohrála první polovinu příjemného bluesového večera.

Bluesberry

Pro druhou polovinu koncertu se sestava Bluesberry výrazně obměnila a na pódiu se vedle Petara Introviče objevili další hosté: Mário Císař a Jiří ‚Ježek‘ Kredba, kteří v současné době brázdí pódia s Krausberry. Čtveřici ještě doplnil Jeňýček Fišer se svým improvizovaným nástrojem vyrobeným z obyčejné kartonové přepravky. Tahle ‚stará‘ parta Bluesberry zahrála polo akusticky ty největší hity jako „Pocem moje stará“ nebo „Blues ve stínu lípy“. Znělo to fantasticky a i přesto, že se hrálo převážně na akustické nástroje,měla kapela v tomhle složení neuvěřitelný drive, což ostatně potvrzovala i vřelá reakce publika. Hodně se mi líbili dvojhlasy v Petarově a Máriově podání. Nicméně asi tak po půl hodině se tahle ‚stará‘ parta rozloučila a pro zbytek koncertu se na pódium opět vrátila současná sestava Bluesberry. Když jsem se tou dobou podíval na hodiny, s údivem jsem zjistil, že se už nebezpečně přiblížila půlnoc, která neúprosně věstila odjezd posledního metra. Musel jsem proto s těžkým srdcem Malostranskou Besedu opustit. Cestou na metro mi však stále v hlavě znělo ryzí blues, které se v Besedě hrálo celý večer.

Bluesberry

Celá fotogalerie: