Rockové Vánoce na Barče

Praha – KD Barikádníků (Barča) – 22. 12. 2013

I když je už nějaký ten den po Vánocích a Ježíšek už má všechny dárky rozdané, završím ro(c)k 2013 na Rockovém světě reportem o Rockových Vánocích, které na Barče každoročně pořádá Aleš Brichta. Letos si jako podopru přizval tyhle kapely: The Agony, Black Bull a Doga. Sám Brichta vystoupil se svým Projektem ve speciálním coverovém setu, ale nepředbíhejme.

Kapela The Agony začala hrát přesně úderem 18. hodiny, o kapele jsem před koncertem vůbec nic nevěděl. Takže vcelku příjemným překvapením bylo když se na pódiu objevily čtyři holky, no, alespoň bude na co koukat :). Holky, ale spustily svůj hardrock říznutý trashem, a to bylo možná nejen pro mě docela překvapení. Kytaristka Nicol mi lehce připomínala Joan Jett a to nejen svou vizáží, ale i tím jak se dokázala na pódiu odvázat. Kapela hrála většinou svoje věci zpívané anglicky. I když Nikola uváděla písničky, název ani jedné si nepamatuju, ale to je vcelku jedno protože jejich muzika mě dokázala zaujmout a chvílemi i strhnout. Kapela zahrála dvě předělávky tou první byla „Ace of Spades“ od Motorhead. Ta byla zahraná a hlavně zazpívaná docela svérázně, ale proč ne. Druhou předělávku jsem bohužel nepoznal. Na začátek mejdanu tedy vcelku příjemné překvapení.

Druhá kalpela Black Bull mi byla stejně neznámá jako ta první. Překvapením tedy bylo když se za mikrofónem objevila Lucka Roubíčková, kterou znám z minulého Brichtova koncertu. Kapela ubrala na trashových prvcích a zněla o něco víc hardrockověji. Lucčin zpěv mi do kapely zas tak úplně nezapadal, ale že by se mi vůbec nelíbil to se říct nedá. Je, ale škoda, že zpěvu nebylo úplně dobře rozumnět, třeba bych pak svůj názor poopravil. Nicméně kapele jako celku to šlapalo docela dobře. Black Bull tedy nastavenou laťku výš sice neposunul, a pokud jí snížil nebylo to o tolik abych jeho vystoupení nějak haniil. Špatné to tedy rozhodně nebylo.

To karvinská Doga mi bya o dost známnější. Jejich jarní vystoupení v Hard Rock Café mě zase tolik neuchvátilo takže jsem byl zvědav jaké to bude tentokrát. Myslím, že playlist se od posledního vystoupení moc nelišil. Ale nasazení kapely bylo o hodně větší, alespoň mě strhlo o dost víc. První hit, který jsem zaznamenal byla pecka „Jsem trochu divnej“. Před Izzyho mikrofónem stál improvizovaný Harlej což vytvářelo efekt jako kdyby Izzy seděl a hrál na motorce což vypadalo docela efektně. Jinak Izzy lítal po pódiu jako šílenec což jen podpořilo výbornou atmosféru Rockových Vánoc. V písničce „Camaro“ si Roman neodpustil vtípek v podobě úpravy textu a vyžadoval aby tuto úpravu zazpívalo publikum a to mu ochotně vyhovělo. Asi v půlce koncertu kapela křtila svůj reprezentativní boxset, který byl vydán k 25 letům existence Dogy. Boxset pořktil host Vlasta Henych, který jej pak věnoval dívce na vozíku jež se ten večer na Barču dostavila. V playlistu nemohli chybět hity jako „Holka samosexuál“ nebo „Nejsi neviná“ a závěrečná „Poletuju“ při které začali z pódia létat balónky a po níž se skupina rozloučila cirkusovou melodií a frkačkami. Končila tak skvělá hardrocková jízda.

Aleše Brichtu snad ani představovat nemusím, pro ten večer si Aleš Brichta Projekt připravili special cover set. Aleš se hned v úvodu omluvil za svou neznalost angilckých textů. Stejně tak se omlouvám já, že si nepamatuju co všechno bylo zahráno. Nicméně byli to samé notoricky známé pecky od rockových klasiků, jenže jaké…? Jedna z mála věci, kterou si bezpečně pamatuju byla „Ace of Spades“ ovšem tentokrát zapívaná s českým textem. A pak si zase na dlouhou dobu nic nepamatuju, vzpomínám si zase až na konec zazněla skvělá „For Whom the Bell Tools“ od Metaliky na kterou navzala pecka. od Slayer, které zas až tak neznám takže nevím co konkrétně brichtovci zahráli. Závěr obstarali  dvě pecky od Warlock. Na které na pódium přišla Lucka Roubíčková z Black Bull, konkrétně zazněli asi největší hity od Warlock „Burning the Witches“ a „All We Are“. S úderem 22. hodiny celý mejdan skončil. Bylo škoda, že parta kolem Brichty odehrála asi 50. minut, ale nedalo se nic dělat.