Přehlídka amatérských skupin Freestage

Chrudim – RKlub – 9. 11. 2013

Přednedávnem jsem se dozvěděl o „minifestiválku“ v mé rodné Churdimi kde opět začal fungovat již po několikáté obnovený RKlub. Nevím kdo dostal nápad tuhle akci uspořádat, ale přišlo mi to jako docela zajímavý počin, mladíci si alespoň zahrají a já se podívám jak to vaří dnešní mladá krev. Na festiválku vystoupily mladé kapely z Chrudimi a blízkého okolí. Konrétně šlo o kapely: W. A. F., Cate, All Regrets, Wils Monkey, Hardmok a Hoodermaniax. Poctivě přiznám, že jsem si z rodinných důvodů šel poslechnout zejména All Regrets. Dlužno dodat, že všechny kapley o kterých tu píšu jsem viděl a slyšel poprvé.

Když jsem do RKlubu dorazil hrála už první kapela, bohužel jsem nezaznamenal její název takže budu hádat. Byli to W. A. F.? Fakt nevím, nicméně hráli takový poprock alá Chinaski, jejichž vliv jsem zřetelně slyšel v přeposlední písničce. Kapela zpívala česky, nicméně jejich zpěvák mně vůbec ničím nezaujal. Zvuk na tuhle kapelu také nebyl nijak oslnivý. Pod pódiem bylo po celou dobu prázdno a kapela se dočkala pouze sporadického potlesku. Celkově mně jejich vystoupení moc nebavilo, ale je určitě fajn, že se kluci snaží,

Další kapelou byla pardubická banda Cate. Kapela hrála v klasickém rockovém obsazení tedy: Dvě kytary, zpěv, basa, bicí. Bylo znát, že se skupina po různých pódiích už nějakou dobu pohybuje takže se jednotivý členové snažili i o nějaké prvky show. Všechny skladby byly zpívány v angličtině, tenhle fakt nijak nekritizuji, pouze konstatuji. Pod pódiem se vytvořil dost slušný kotel a obecenstvo na jednotlivé písníčky docela solidně reagovalo, takže bylo vidět, že skupina Cate svoje příznivce má. Skupina hrála takový pop rock, který mně moc nezauja i když jsem místy zaznamenával pokusy o chytlavé nápěvy, nezaujal mně ani zpěvákuův hlas. Mohu však říct že oproti předchozí kapele byla laťka posunuta o kousíček výše.

Při domácích All Regrets kotel sice trošku prořídl, ale i tak zbylo pod pódiem ještě dost fanoušků na to aby udělali kapele vcelku příjemnou atmosféru. All Regrest byli asi nejtvrdší z toho co jsem zatím slyšel. Kapela má tentoktát ve svém čele frontwoman Gabču, která kromě toho, že ke kapele přitahuje chlapy svým zevnějškem i docela pěkně zpívá. Rozhodně šlo o nejlepší zpěv, který byl do té chvíle ke slyšení. Jejich muzika mně také bavila ten večer nejvíce a dokonce jsem si částečně zapamatoval i jednu skladbu. Jedná se o mini hitík „Trinity“. Kapela tentokrát kombinovala české a anglické texty což mi nepříjde moc šťastné, je to takový kočkopes, ale prý by se do budoucna měli všechny písničky předělávat do češtiny. Tak uvidíme. Z muzikantů se mi líbila hra obou kytaristů, kteří působili docela sehraně, ale celý výkon kapely byl příjemným překvapením, přesto abych mohl napsat, že mně vystoupení All Regrets strhlo chybělo ještě hodně, ale příslib zelpšení tady rozhodně je.

Po vystoupení All Regrets jsem se chystal k odchodu, stihl jsem sice ještě úvod další skupiny, ale o tom se raději moc rozepisovat nebudu.

Je rozhodně dobře, že chrudimský RKlub dal prostor začínajícím kapelám a osobně doufám, že akce tohoto typu nebyla ojedinělá.  Za fotky tentokrát děkuji Míše Hronové.