Janovec a Čilimník, The Kingsize Boogiemen

Bluesová noc – 15. 6. 2013, Hospoda u Pardála, Ronov nad Doubravou

Minulou sobotu se v malebném Ronově uskutečnila docela zajímavá akce nazvaná „Bluesová noc“. Už samotný název nenechal nikoho na pochybách, o co tu půjde. Na akci se předvedli domácí a mě důvěrně známí „Janovec a Čilimník“ a také pražští „The Kingsize Boogiemen“, které jsem naopak vůbec neznal.

O skupině „Janovec a Čilimník“ jsem na Rockovém světě už psal. Jejich vystoupení se od toho, které jsem tady popisoval v říjnu, zas tak moc nelišlo. Zaznívaly podobné pecky od Krausberry, Vladimíra Mišíka, Petra Kalandry nebo Stewieho Wondera. Všechny byly zahrány perfektně, opět musím opakovat: je znát, že se kapela za těch sedm či osm let existence perfektně sehrála a perfektně jim to šlape. Tentokrát nedošlo k žádným srandičkám typu čtení „itineráře“, což minule oživilo celý koncert a výborně pobavilo publikum (alespoň mne 🙂 ). Také playlist byl oproti minule výrazně zkrácen a proškrtán, ale co, písničky, které zazněly, byly odehrány naprosto skvěle.

„The Kingsize Boogiemen“ mělo být blues až do morku kostí. A taky že bylo! Tahle čtyřčlená parta nenechala nikoho na pochybách, že je blues baví a že ho hrají rádi. Zaujal mě zejména zpěvák Standa Beran, který má výborný hlas ne nepodobný černošským bluesmanům, mimo zpěvu ještě docela solidně válel na foukačku a ani ostatní členové souboru nebyli žádní nýmandi. Ne nadarmo tahle kapela vyhrává bluesové přehlídky a čile koncertuje u nás i v zahraničí. Kapela dle informací, které jsem si zpětně dohledal, hraje skladby známých i méně známých bluesmanů. Bohužel jsem nepoznal ani jednu ze skladeb. Nevadí. Jistou chvilku mě vystoupení hodně bavilo. Jenže ouha, postupem času se z produkce stal jakýsí žánrový i zvukový kolovrátek a mé nadšení se postupně vytrácelo, právě proto, že skupina upadla do jakéhosi žánrového i zvukového stereotypu. Takže posledních několik písniček jsem už vyhlížel konec produkce, škoda začátek byl slibný.

Po jejich vystoupení se ještě spontáně spojili členové obou kapel dohromady, aby si zajamovali, ale jelikož jsem byl již nasycen blues, tak jsem tomuto jamu ani moc nevěnoval pozornost, i když jam sám o sobě byl zahrán velmi bravurně.