Aleš Brichta trio

Praha – Hard Rock Café, 26. 9. 2012

Tenhle koncert byl pro mě velmi zájímavým lákadlem. Na středu 26. 9. totiž pozval Rockový magazín Spark své čtenáře na svou párty. Lákdlel bylo hned několik, za prvé to bylo prostředí pražského Hard Rock café, kde jsem ještě nebyl a dalším nemalým lákadlem bylo slibované vystoupení Aleše Brichty s jeho triem. Aleše mám jako muzikanta rád a s triem jsem ho ještě neviděl, no a konečně mě lákalo také to, že vstup byl zdarma. Tak k sakru proč nejít? Moc jsem tedy neváhal a vyrazil jsem, i když sám.

Aleše jsem viděl svého času s Arakainem i s jeho AB Bandem a vždy šlo o hodně vydařené koncerty. Tak tentorát tedy s Triem. Byl jsem zvědav. Koncert začal dost brzy, neboť podle Brichtova vyjádření bylo třeba skončit přesně do 22. hodiny. OK. Chápu. Vcelku logicky Aleš sahal k popovějším kouskům ze své kariéry, ani to mi nevadilo i když například „Sirael“ v oblibě moc nemám, ale to je můj problém. Co mi ale vadilo bylo, že se i v triu Brichta snažil všechny písničky zahrát tak, jako byly nahrány na desku. Vzhledem k nástrojovému obsazení tria (akustická kytra, sólová kytara a klávesy) je jasné, že podstatná část skladby bude muset být nasamplována. A taky, že jo, odnesli to bicí a basa – to, co se linulo z Vlčových kláves, bylo neuvěřitelně syntetické a umělé. A do tohoto podkladu se muzikanti snažili zahrát své party přesně jako z desky. Proboha proč?? Nebylo by lepší místo kláves vzít ještě jednu kytaru, písničky přearanžovat a hrát je více akusticky? Myslím, že takováhe verze Brichtova tria by mohla být docela zajímavá. A klidně by mohly zaznívat stejné popové věci avšak ve více „folkovém“ hávu, určitě bych to ocenil víc, než v současném podání Brichtova tria. Takhle mi smysl tria opravdu uniká. Škoda. Sumasumárum, koncert jsem pozoroval a poslouchal z povzdálí a ani jsem neměl potřebu se přesunout blíže k pódiu, nebo snad na Brichtovo trio pařit (to snad vzhledem k prostoru ani nešlo).

Ještě pár slov k samotné Spark párty. Tu kvituji jako velmi zajímavý nápad a správný krok k propagaci časopisu. Doufám, že Spark dodrží měsíční frekvenci pořádání těchto svých párty. Držím palce.