Happy Birthday Roger Waters!

Roger Waters * 6. 9. 1943

Legendární baskytarista, zakladatel Pink Floyd a skladatel slavné „Zdi“ se narodil před sedmdesáti lety v hrabství Surrey v Jihovýchodní Angili. Jeho otec padl ve druhé světové válce, když bylo malému Rogerovi pouhých pět měsíců. Tato skutečnost Rogera pronásledovala po celý život až o mnoho let později vyústila ve složení Floydovského a potažmo Rogerova opusu magnum „The Wall“ z roku 1979. Ale nepředbíhejme.

Roger studoval v Cambridgi na Morley Memorial Junior School a později Cambridgeshire High School for Boys, na obě školy chodil také jistý Syd Barrett. V roce 1964  společně s Nickem Mansonem a Rickem Wrightem nastupují do skupiny Sigma 6. Když  se k nim o něco později přidal starý známý Syd Barrett, byla první floydovská sestava pohromadě. V roce 1965 si kapela začíná říkat The Pink Floyd Sound, což bylo postupem času zkráceno na známé Pink Floyd. V té době je jednoznačným lídrem ještě Syd, jenže u něho se začíná projevovat psychická porucha, poroto je do kapely v roce 1968 přijat David Gilmour. Když o pár měsíců později Barrett kapelu opouští, stává se jejím lídrem právě Waters. Pro skupinu skládá velké množství hudby a také je jejím výhradním textařem. V sedmdesátých letech vydávají „Floydi“ taková alba jako: Dark Side Of The Moon (1973), Wish You Are Here (1975), Animals (1977) a hlavně The Wall (1979), na nichž se Waters zásadním podílel. S kapelou pak ještě vydává album The Final Cut (1983) a v roce 1985 jí pro nepřekonatelné rozdíly rozopouští. O rok později jsou „Floydi“ Mansonem a Gilmourem obnoveni.

Při následných soudních sporech Roger sice přichází o práva na jméno Pink Floyd, získává však práva na některá alba i na legendární nafukovací prase, které tvořilo neodmysltelnou kulisu při floydovských konccertech. Waters startuje svou sólovou kariéru a již v roce 1984 vydává velmi zajímavé album The Pros And Cons Of Hitch Hiking. O tři roky později pak vychází skvělé Radio K.A.O.S. V roce 1989 se bourá (ne)slavná Berlínská zeď a Roger při té příležitosti oživuje jinou zeď – tu floydovskou. V Berlíně pořádá koncert, na kterém odehraje za podpory mnoha známých rockových hvězd kompletní „The Wall“. V roce 1992 vychází deska, zatím poslední studiová, Amused To Death. Od té doby se Waters věnuje spíše koncertní činnosti. V roce 2006 se vydal na cesty s programem Dark Side of the Moon a v roce 2010 pak přišla na řadu opět „Zeď“, se kterou jezdí po světě dodnes.

Rogera Waterse bylo možné vidět při několika koncertech i u nás. Bohužel jsem ani na jednom z jeho koncertů nebyl, což upřímně závidím všem, kteří alespoň jeden Watersův koncert viděli. Přej tedy Rogerovi ono známé Happy Birthday a sobě, abych brzy na jeho koncert zašel. Musí to být úžasný zážitek.

U příležitosti Watersových narozenin jsem připravil malý virtuální dárek – prezentaci, tentokrát o skupině Pink Floyd