Zdeněk Juračka – Bigbítová ikona

Foto: Ája Dvořáčková

Zdeněk Juračka

Zdeněk Juračka

Možná jste už někdy zažili situaci, kdy si v poklidném večeru brouzdáte na Facebooku, čtete si vesměs nudné příspěvky svých přátel a najedou vás jeden z nich zasáhne jako šíp. Chce se Vám do ticha zakřičet: „A KURVA…“ – a najednou jako by se s tím příspěvkem roztrhl pytel a je toho plný Facebook.

Tak přesně tuhle situaci jsem zažil v pondělí 3. 7. 2017, když jsem se poprvé dozvěděl, že ve věku 70 let zemřel kytarista ZDENĚK JURAČKA. Na konzervatoři vystudoval hru na housle, ale celý jeho muzikantský život je spojen s kytarou. Patřil k průkopníkům českého bigbítu, v šedesátých a sedmdesátých letech hrával se skupinami Donald, Rebels a George and Beathovens, ve které se setkal s významným českým zpěvákem Petrem Novákem. Později byl členem mnoha kapel, například Heval s Janou Kratochvílovou, Vítkova kvarteta, Tanga či Iluminati.ca, ve které opět doprovázel Janu Kratochvílovou, a mnoha dalších. Nejvíce je ale znám ze svého působení v kapele Žlutý pes, s nímž nahrál řadu vynikajících desek, a to včetně alba „Yellow Dog“ (1994), na kterém vyšla i legendární „Sametová“ (v klipu k této písni si Zdeněk Juračka zahrál jednu z hlavních rolí). Ale Juračka nebyl jen skvělý kytarista, byl to i výborný bavič a showman. Jeho spoluhráči na něj vzpomínají jako na spolehlivého kamaráda, který nezkazil žádnou legraci.

3. 7. 2017 Zdeněk Juračka odešel do rockového nebe. Čekal tam na něho bývalý spoluhráč ze Žlutého psa, kytarista Franta Kotva a spolu tam určitě hrají „Sametovou“ a jiné psí kusy. Tak ať vám to tam společně hraje pánové.