Progres 2: Tulák po hvězdách

Text: Luboš Hnát
Foto: Obal CD
Publikováno: 21. 1. 2019

Progres 2: Tulák po hvězdách

Progres 2: Tulák po hvězdách

Dlouhých třicetlet si fanoušci museli počkat na nové album artrockové legendy PROGRES 2. Dočkali se v listopadu loňského roku: deska se jmenuje Tulák po hvězdách a je inspirována stejnojmennou knihou Jacka Londona. Tolik několik základních faktů, které by měl posluchač znát, než si novinku brněnské kapely pustí. Sám jsem nic z toho nevěděl, a proto se nyní pokusím tenhle svůj názor vysvětlit.

Když jsem poprvé spatřil název Tulák po hvězdách, nejdřív mě napadlo, že jde o nenápadnou paralelu s deskou Dialog s vesmírem. Že se takhle jmenuje  román slavného spisovatele mi vůbec nedošlo. A že Progres 2 nazvali svou novinku podle něj, jsem se dozvěděl až o pár týdnů později. A když jsem začal Londonovu prózu číst, pochopil jsem i význam písně Rudá zloba, kterou jsem si nejdříve spojoval s odkazem na minulý režim. Po několika málo stránkách je hned vše jasné. Dá se říct, že pokud posluchač zná knihu, je zážitek z alba daleko intenzivnější, než když do ní vůbec nenahlédl.

Silnou stránkou kapely byly vždy texty. Na Tulákovi jich většinu napsal o generaci mladší Martin Kudlička ze spřízněných Lidopop, tři vytvořil básník Ivan Petlan. Nutno říct, že texty jsou i tentokrát na velmi vysoké úrovni. V písničce Bezpráví Kudličkovy verše výborně přibližují osud hlavního hrdiny knihy Darrella Standinga. Zrovna tahle skladba je asi největším hitem z celého alba.

Nebudu popisovat všechny souvislosti mezi oběma díly, pozorný čtenář a vnímavý rocker je jistě hravě objeví sám. Prozradím ještě, že jedna z nejsilnějších a zároveň nejoriginálnějších se skrývá v písni Cesta ven.

Hudebně Progres 2 navazují na Dialog s vesmírem a Třetí knihu džunglí, kterou nejvíce připomínají typické „dragounovské“ klávesové plochy. Nahrávku obohatila i mnoho hostí. Na albu je tak slyšet celá řada nástrojů, které nejsou pro skupinu zcela typické (dechy, violoncello). Skladby tím získávají na zvukové pestrosti a zajímavosti.

Nový koncepční projekt Progres 2 je opět mimořádným dílem, kterému je třeba věnovat více poslechů. Jakmile ho ale dostatečně vstřebáte, oceníte jeho kvalitu. Pokud si předtím, než si Tuláka po hvězdách pustíte, přečtete Londonovu předlohu, bude to jen ku prospěchu věci.

Na úplný závěr zbývá dodat, že frontman Progres 2 Pavel Váně 23. února oslaví 70 let a Česká televize mu ke kulatinám nadělí záznam loňského výročního koncertu a také dokument mapující celou historii kapely.

Vydalo: Indies Scope, 2018
Celkový čas: 61:24