Blues Session: Živé vykopávky

Blues Session: Živé vykopávky

Blues Session: Živé vykopávky

Text: Luboš Hnát
Foto: Obal CD
Publikováno: 18.6.2019

Napsat recenzi na živou desku může být docela ošidné, protože na ní jsou zpravidla známé písničky, které mají fanoušci zažité, a recenzent nemá tak velký prostor se o nich rozepsat. Přesto se o to nyní pokusím. Kapela BLUES SESSION totiž před nedávnem vydala album Živé vykopávky, které zachycuje několik vystoupení v pražské Malostranské besedě, Loděnicích a Sedlčanech.

Většina písní na nahrávce je opravdu z koncertů Blues Session hodně známá, neboť je tahle parta na svůj setlist zařazuje poměrně často. Patří k nim například Břímě, Bohové, Postavím si dům z obilí a mnohé další. Naopak skladby, které nejsou tolik hrané, jsou na desce jen dvě: Jen dál a Malý velký muž. Blues Session byla původně kapela Petra Kalandry, a tak je logické, že deska je vlastně poctou jemu: hodně písniček pochází právě z „kalandrovského“ období. Na některé oblíbené kousky jako třeba Řeka či Lodník se bohužel nedostalo. Ale aby deska obsáhla celý repertoár kapely, musela by vyjít jako dvoj či více album.

V bookletu, který je zpracován velmi vtipně, je Kalandra také nejednou připomenut. Zmíněná vtipnost tkví v zařazení archivních fotografií všech členů kapely, a tak můžeme vidět například bubeníka Jiřího „Zelího“ Zelenku ve vojenském stejnokroji nebo trumpetistu Michala Geru jako malé batole.

Deska se pyšní výborným zvukem, ve kterém je oproti koncertu o něco více slyšet dechová sekce. To vůbec není na závadu, neboť posluchač slyší bohatší sound než na běžném vystoupení.

Doposud jsem chválil, album však má i několik nedostatků, tím relativně největším je obal. Ačkoliv jeho autorem je uznávaný grafik Karel Haloun, tak mám pocit, že tentokrát neměl výtvarník svůj den a nápis zasazený do designového čtverce, navíc oboje laděno do podobných barevných odstínů, proto působí coby přední strana obalu dost nevýrazně.

Druhou chybičkou je, že ačkoliv jde o živou nahrávku, je na ní zachyceno poměrně málo mluvených vstupů. Přitom komunikace s publikem je velkou devízou Blues Sessionu. Je tedy škoda, že se na CD neobjevil alespoň nějaký žertík, kterým někdo z členů baví obecenstvo. Myslím, že by to bylo jen ku prospěchu věci.

I přes uvedené výhrady je aktuální počin kapely Blues Session výbornou nahrávkou, u které se rozhodně nebudete nudit. A pokud vás navíc navnadí k návštěvě některého z jejich koncertů, bude to jen dobře.