Arawn: Zrození

Arawn: Zrození - obal CD

Arawn: Zrození

Text: Luboš Hnát
Foto: Obal CD
Publikováno: 31. 10. 2018

Když jsem byl požádán, abych napsal recenzi na debutové album Zrození mostecké thrashcorové úderky ARAWN, nebyl jsem moc potěšen. Extrémní metal jsem totiž nikdy neměl ve velké oblibě, takže jsem cédéčko vkládal do přehrávače s jistými rozpaky.

Jaké bylo moje překvapení, když jsem potom, co dozněl úvodní Zákon Jungle, zjistil, že mě ta muzika vlastně docela baví. Arawn si totiž berou to nejlepší ze starého dobrého thrashe osmdesátých let. K tomu přidávají growling zpěváka Jiřho Suka, který do jejich muziky dobře zapadá. Když už jsem u jeho hrdelního zpěvu, měl bych přiznat, že právě ten je jednou z věcí, které mě na extrémním metalu vždy odrazovaly. Zde je ale tento styl naprosto v pořádku. A světe, div se, zpěvákovi je navíc rozumět.

Na albu se těžko hledá nějaký výrazný hit, prostě tam není. Na druhou stranu zde není žádná vyloženě slabá písnička. Právě proto, že jsou všechny skladby rovnocenné, drží tahle deska pohromadě, jako jeden celek. Posluchač tedy nemá žádný důvod si vybírat pouze nějaké písně či dokonce vypínat přehrávač.

Texty zpívané česky pocházejí z pera zpěváka Jirky Suka a bubeníka Petra Jebavého. A právě ty jsou jedinou věcí, kterou bych kapele vyčetl. Některé jsou až příliš brutální a některé tematicky nevhodné: třeba nevkusná zpověď krutého vraha v písni Krásná / Mrtvá. Například: „Takhle líbíš se mi víc /Po zdech je krev, ano je tvá / A z tvýho xichtu nezbylo nic“, nebo „Tvý tělo rozervu na několik částí / Naházim do vody a nechám je plout“. Proboha proč? Na druhou stranu skladby Můžeš a Válečník se pyšní kvalitními texty, které správně umocňují agresivní muziku.

Co dodat závěrem? Zrození je deskou, která potěší všechny příznivce extrémnějších metalových forem. A rockery, kteří tenhle druh muziky běžně neposlouchají, Arawn příjemně překvapí.

Vydavatel: Slovak Army
Celkový čas: 40:084