Praying Mantis

Text: Luboš Hnát
Foto: plakát
Publikováno: 13. 10. 2019

Série koncertů s názvem GOLDEN EYE probíhá po celý podzim v havlíčkobrodském klubu Oko. V rámci cyklu sem již zavítala americká jižanská kapela Skinny Molly.  V 25. 10. Se zde představí Vladimír Mišík a Etc…, 8. 11. Progres 2 nebo v 22. 11- Energit. Velkým lákadlem bude určitě i vystoupení britské heavymetalové party PRAYING MANTIS, která do České republiky zavítá vůbec poprvé. V Havlíčkově Brodě se na tuhle formaci mohou příznivci těšit 1. listopadu od 20 hodin.

Kapelu už v roce 1974 založili bratři Chris (basa) a Tino (kytara, klávesy) Troyové. Někdy byla trochu nepřesně zařazována k nové vlně britského heavy metalu (NWOBHM). Bylo to zapříčiněno i tím, že se v jejich řadách objevili bývalí členové Iron Maiden, Paul Di‘ Anno (zpěv) a Denis Stratton (kytara). Jinak se, ale Praying Mantis potýkali s častými personálními změnami, které brzdily jejich kariéru. Sestava se ustálila teprve v roce 2014 a kromě ústřední bratrské dvojice ji tvoří John „Jaycee“ Cuijpers (zpěv), Andy Burgess (kytara) a Hans Int Zandt (bicí).

Praying Mantis mají na svém kontě deset studiových alb. První z nich Time Tells No Lies vyšlo v roce 1981. Diskografii uzavírá loňská nahrávka Gravity, na které je patrný větší příklon k AOR neboli rocku pro dospělé (Adult Oriented Rock). Novinka navíc sklízí příznivé kritiky. Web metalforever.info v recenzi píše: „Z alba nejvíc (v pozitivním slova smyslu) vyčnívá určitě hitovka Time Can Heal a odlehčená, akustickou kytarou uvedená The Last Summer.“

Na Praying Mantis si tedy mohou fanoušci do klubu Oko zajít 1. listopadu. V roli hosta se představí jihlavská glamrocková formace Hairy Groupies.

„Na koncert Praying Mantis se hodně těším. Bratři Tino a Chris Troyové mají ve svém art rockovém životopise mimo jiné několikaměsíční společné ostrovní turné s Iron Maiden. Kapelu bohužel zbrzdily časté personální rošády i špatný management, takže se opakovaně rozpadala. Současná sestava, ve které exceluje zpěvák John Cuijpers, je ale pohromadě již delší dobu a má na kontě dvě výtečná studiová alba: Legacy (2015) a Gravity . Praying Mantis k nám přijíždějí v rámci kratší tour po Evropě úplně poprvé, a že takový koncert proběhne v Havlíčkově Brodě, je senzace!“ zve do klubu Oko promotér Petr Kletečka.