Křest knihy Synkopy 61 …a bylo nám hej

Text: Luboš Hnát
Foto: Archiv kapely Synkopy 61, obal knihy
Publikováno: 5.6.2019

Nedávno se na našem knižním trhu objevila zajímavá hudební biografie. Napsal ji Jiří Vondrák a jmenuje se SYNKOPY 61 …A BYLO NÁM HEJ. Jak už sám název napovídá publikace mapuje historii brněnské bigbítové legendy. Kniha byla pokřtěna ve čtvrtek 30. května v pražské galerii Topičův salon a Rockový svět měl možnost se tohoto slavnostního okamžiku zúčastnit.

Role průvodce večerem se zhostil dlouholetý bubeník kapely Synkopy 61 Jiří Rybář, je nasnadě, že přítomni byli také ostatní členové: Petr Směja (kytara, zpěv), Michal Polák (zpěv) a Jan Korbička (klávesy, zpěv). Kmotrem byl a knihu pokřtil Michal Prokop.

Ještě než došlo na onu výjimečnou chvíli, byl promítnut dokument A bylo nám hej, který k 55 výročí Synkop natočil sám autor křtěné biografie Jiří Vondrák. Někdy se uvádí, že kniha na film navazuje. To je podle mého názoru nepřesné tvrzení, neboť obě díla mapují celou kariéru brněnské skupiny.

Při samotném křtu se hodně vzpomínalo, a to především v podání Michala Prokopa, který připomněl nejen začátky samotné kapely, ale i celého českého bigbítu. Jiří Vondrák se pak vyznal ze svého vztahu k Synkopám i Prokopovi. Poté byl promítnut koncert, který v brněnském Sonu skupina odehrála v roce 2016.

Zleva: Jiří Rybář, Jan Korbička, Petr Směja, Jiří Vondrák, Michal Prokop a Michal Polák

Zleva: Jiří Rybář, Jan Korbička, Petr Směja, Jiří Vondrák, Michal Prokop a Michal Polák

Rockový svět dostal svolení publikovat krátký rozhovor, který s Jiřím Vondrákem pořídil Ivan Rössler.

Napsal jsi řadu knih o brněnských umělcích, jak tě ale napadly Synkopy 61
Napsat knihu o Synkopách 61 mě napadlo, když jsme dotočili dokument k 55. výročí kapely a já zjistil, co všechno se do toho filmu nevešlo. Vždyť pětapadesát let života je hodně dlouhá doba… A osudy kapely i jednotlivců si o to přímo říkaly!

Kdy ses poprvé setkal se Synkopami?
To bylo někdy v roce snad 1969, byl jsem na „Brněnské beatové lize“ a byl jsem svědkem jejich vítězství v tom jednom kole. Rybář měl už delší vlasy a hodně s nima pohazoval a mně se to líbilo, protože byl jako Ringo z Beatles…

Máš k některému z členů Synkop bližší vztah?
Měl jsem – s Jurou Rybářem jsem blbnul v Ronson klubu a vymejšleli jsme šílený koniny. Míša Polák zase, když se vrátil Olda Veselý od Blue Effectu, rozšířil naše duo na trio Vondrák – Bodlák – Polák. S Petrem Smějou jsme se sblížili až při psaní týhle knihy, on mě kdysi šíleně sral, jakej byl naprosto nebigbítovej pedant. Je to ale nesmírně citlivej a hodnej člověk…

Ta kniha je hodně pracná. Shromáždil jsi mimo jiné hodně dokumentů a fotografií. Z kterého „úlovku“ máš největší radost?
Největší radost mám, že se docela povedlo zachytit osudy kapely v kontextu té které doby… Oba „otcové zakladatelé“ Směja a Rybář mi poskytli svoje archívy… Hlavně Petr Směja – on si vedl neuvěřitelně přesnou evidenci všech koncertů, natáčení i vydání desek, takže faktografie je zaručeně přesná. Já ale mám radši, když se historie přiblíží historkami, příběhy. To vyjádří lidské povahy i autentičnost času nejlépe.

Kde se dá kniha koupit?
Knihu vydalo vydavatelství mého pobratima P. Chalupy Petrus v Bratislavě a sehnat by se měla téměř všude, kam dodává knihy Euromedia.

První pohled do publikace prozrazuje, že je zpracovaná velmi precizně, je tištěná na kvalitním křídovém papíře a nechybí v ní velké množství obrazového materiálu. Zbývá už jen dodat, že Rockový svět na knihu brzy přinese podrobnou recenzi.