Výroční koncert Rockového světa s Hundred Seventy Split

Text: Miloš Pelikán
Foto: Kateřina Smid (ilustrační foto)
Publikováno: 11. 8. 2022

Leo Lyons

Leo Lyons

Internetový portál ROCKOVÝ SVĚT slaví deset let své existence. Při této příležitosti si na svůj tradiční podzimní koncert, který proběhne 20. října v pražské Malostranské besedě, pozval dvě špičkové kapely. Jde o britské powerbluesové trio HUNDRED SEVENTY SPLIT (HSS), které doprovodí HOLEČEK MARCEL PROJECT v elektrické, tedy bigbítové verzi.

Hundred Seventy Split jsou přímými pokračovateli legendárních Ten Years After V současné HSS sestavě jsou baskytarista Leo Lyons, jeden ze zakládajících členů kapely Ten Years After, s níž vystupoval od jejího vzniku v roce 1966 do roku 2014; dále zpěvák a kytarista Joe Gooch, který byl členem Ten Years After v mezi lety 2003 až 2014, a bubeník Damon Sawyer.

Joe Gooch v pozadí Leo Lyons

Joe Gooch v pozadí Leo Lyons

První deska Hundred Seventy Split spatřila světlo světa v roce 2010 a nesla název The World Won´t Stop. Druhé album vyšlo v roce 2014 pod názvem HSS a zatím poslední studiová nahrávka se jmenuje Tracks (2016). HSS mají na svém kontě i dvě live alba. První vyšlo 2CD The Road Live (2015), o čtyři roky mladší je Live „Woodstock 69“, které zachycovalo koncertní záznam speciálního programu připraveného speciálně pro padesátileté výročí kultovního festivalu.

„Oslavy kulatého výročí přímo vyzývaly k něčemu speciálnímu,“ říká zakladatel a provozovatel Rockového světa Luboš Hnát. „Kromě toho, že na jaře již jeden výroční koncert proběhl, domluvil jsem se s Agenturou Macháčková a společně jsme pozvali do Prahy Hundred Seventy Split,“ pokračuje Hnát. A aby těch hudebních lahůdek nebylo málo, Holeček Marcel Project pokřtí na koncertě vinylovou verzi své nové desky Light Up Your Fire. Kmotrem nebude nikdo jiný než Leo Lyons. „Honza Holeček je jediný muzikant, který dosud hrál na všech našich koncertech, když se naskytla možnost, že na tom letošním pokřtí album, které nahrál s Pavlem Marcelem, nadšeně jsem ji přivítal,“ uzavírá šéfredaktor Rockového světa.

Zleva: Jirka Rambousek, Pavel Marcel a Honza Holeček

Zleva: Jirka Rambousek, Pavel Marcel a Honza Holeček

Honza Holeček (zpěv, hammond B3, foukací harmonika, akustická kytara) /Flamengo Reumion Session, Livin Free, ex Energit, Freeway Jam a mnoho dalších/ a Pavel Marcel (kytara) /Michal Prokop a Framus Five, The Allman Company, ex Pumpa, vyhledávaný studiový zvukař a producent/ je duo zkušených muzikantů, kteří spolu začali vystupovat v roce 2020. Nejprve šlo pouze o akustické koncerty, na nichž si fanoušci mohli poslechnout předělávky světových hitů jako Heart Of Gold, Wild World, Gallows Pole, Melissa a jiných.

V Malostranské besedě zahrají v rozšířené – elektrifikované sestavě, ve které se kromě ústřední dvojice představí: Jirka Rambousek (kytara), Zdeněk „Wimpy“ Tichota (baskytara) a Michal „Kolouch“ Daněk (bicí).

Zleva: Pavel Marcel a Honza Holeček

Zleva: Pavel Marcel a Honza Holeček

A co že je power blues za styl? Na to Leo Lyons odpověděl v jednom rozhovoru následovně: „Znamená blues s neskutečnou dávkou energie, časté jamování s dlouhými kytarovými sóly.“