Vladimír Mišík & Etc… – 40 let na scéně

V letošním roce je to právě 40 let kdy legendární zpěvák Vladimír Mišík založil kapelu Etc… se kterou toho za tu dobu stihli opravdu mnoho: vydali 10 řadových alb, prošli si komunistickým zákazem, ale hlavně vždy dělali parádní muziku.

Především první čtyři alba, která vycházela pouze pod číselným označením se zařadila mezi nesmrtelnou klasiku Československého rocku. Hned na prvním albu můžeme nalézt hity jako: „Proč ta růže uvadá“, „Jednohubky“ a především „Stříhali do hola malého chlapečka“ s textem Josefa Kainara. Druhé album zase zdobí poetická „Variace na renesanční téma“ nebo Bluesová „Sladké je žít“. Všechno to jsou evergreeny, které dodnes tvoří pevný základ Mišíkových vystoupení. Ze spolupráce s nedávno zesnulým Petrem Skoumalem na čtvrtém albu připomeňme skladbu „Doteky“. Tomu, ale předcházel dvouletý zákaz vystupování, kterým soudruzi „ocenili“ Mišíkovu tvorbu a stále rostoucí popularitu. Zákaz byl koncipován jako „do zapomnění“ a v těch letech se v pražských ulicích objevoval dnes již legendární nápis „Nechte zpívat Mišíka“, který dal později jméno živému albu Vladimíra Mišíka & Etc…

Porevoluční období charakterizují desky jako „20 deka duše“, „Jen se směj“ nebo „Město z peřin“. Kapela opět procházela četnými personálními změnami, ale vždy dělala senzační muziku. A především stále vydatně koncertovala. Jejich koncerty byly v tomto období naplněny ohromným množstvím energie a ze všech účinkujících vyřazovala obrovská pohoda. Pauza ve vystupování přišla až se zdravotními komplikacemi Vladimír Mišíka. V roce 2011 si kapelu ‚vypůjčil‘ Vladimír Merta aby s ní natočil povedené album „Ponorná řeka“.

V kapele se za dobu jejího fungování vystřídala celá řada vynikajících muzikantů, namátkou jmenujme: Jan Hrubý, Jaroslav ‚Olin‘ Nejzchleba, Vladimír ‚Guma‘ Kulhánek, Vladimír Padrůněk, Jiří Veselý, Petr ‚Kulich‘ Pokorný, nebo Stanislav ‚Klásek‘ Kubeš. A takto by se dalo pokračovat dál, co jméno to pojem.

Vladimír Mišík tedy se svými Etc… slaví čtyřicáté narozeniny, zdravotně je již zcela v pořádku a tak se můžeme těšit na výroční turné, které startuje v těchto dnech. Že půjde o zcela výjimečný hudební zážitek snad ani není třeba dodávat. Turné má naplánováno tyto zastávky:

2.10. Bratislava
3.10. Otrokovice
4.10. Nové Město na Mor.
9.10. Praha
15.10. Plzeň
16.10. Liberec
18.10. Klíny
24.10. Říčany
25.10. České Budějovice
3.11. Karlovy Vary
13.11. Olomouc
14.11. Ostrava
15.11. Ostrava
11.12. Brno
12.12. Jihlava
17.12. Kolín

Prezentace: Vladimír Mišík & Etc…