Jeff Apter: Angus Young a AC/DC Vysoké napětí

Jeff Apter: Angus Young a AC/DC - Vysoké napětí

Jeff Apter: Angus Young a AC/DC – Vysoké napětí

Text: Luboš Hnát
Foto: Obálka knihy
Publikováno: 19. 9. 2019

Nijak nezastírám, že AC/DC jsou mými největšími rockovými oblíbenci. A když vyjde nějaká kniha, která mapuje jejich kariéru, jsem ve střehu. Zpozorněl jsem, i když se na pultech našich knihkupectví před nedávnem objevila biografie ANGUS YOUNG A AC/DC: VYSOKÉ NAPĚTÍ, jejímž autorem je novinář JEFF APTER.

Už od prvních řádků je čtenáři jasné, že tahle publikace se bude od klasických rockových memoárů lišit. Začíná od konce: její úvod tvoří stručný popis událostí, které vedly k tomu, že v současné sestavě australských velikánů zůstal posledním původním členem právě ikonický kytarista z názvu knihy.

Podobné tituly většinou v prvních kapitolách probírají umělcovu rodinu a její často nepřehledné vztahy. To naštěstí není případ nejnovějšího díla o Angusu Youngovi. Celý příběh sice začíná v momentě, kdy kytaristova rodina vystupuje z lodi u břehů Austrálie. Po několika stranách je však tato dějová linka opuštěna a hlavní roli začíná hrát hudba. Nejprve je to krátká zmínka o The Easybeats, jejichž členem byl Angusův bratr George Young.

Poté už se začíná odvíjet příběh AC/DC. Čtenář má možnost sledovat jejich závratnou kariéru od první sestavy, kdy v kapele zpíval Dave Evans, přes úspěšnou spolupráci se zpěvákem Bonem Scottem, po jehož  smrti do kapely nastoupil Brian Johnson, až po současnost, kdy ho vystřídal rockový potížista Axl Rose.

Apterova biografie se na rozdíl od jiných nevěnuje deskám. Neznamená to sice, že by nebyly popsány, ale není jim věnováno tolik prostoru. Detailní rozbor nahrávek zde opravdu nenajdete. Ale vzhledem k tomu, že tyhle informace byly již mnohokrát publikovány, to ničemu nevadí. V popředí jsou vztahy v kapele.

Dílo též nabízí nevšední sondu do duše Anguse Younga a odhaluje čtenářům dvě rozdílné tváře, které kytarista má. Jaké to jsou, nebudu prozrazovat. Nejzajímavější fakta ovšem nabízejí poslední dvě kapitoly knihy. Jde o dobu, kdy začala propukat nemoc druhého z bratří Youngových Malcolma. Popsána je zde celá tato neradostná kapitola existence AC/DC. Ke cti autora slouží, že tyto informace předkládá čtenářům bez touhy po senzacechtivosti. Mnohé z nich se český fanoušek dovídá vůbec poprvé.

Pokud někdo dychtí po pikantnostech z osobního života slavného kytaristy, má smůlu. Dočte se jen, že Angus je ženatý a vlastní dům v Holandsku. Pak se autor omezuje na konstatování, že si muzikant své soukromí přísně střeží. Dle mého názoru je to dobře, neboť bulvární informace by neměly převážit nad hudbou.

Publikaci doprovází fotopříloha, která mapuje celou kariéru australské skupiny. Většinou jde o koncertní a promo fotografie. Jejich počet je na knihu tohoto rozsahu (272 stran) dostačující. V žádné hudební biografii by neměla chybět alespoň základní diskografie: je jen dobře, že ji najdeme i zde.

A co bych knize vytknul? Dvě maličkostí. První z nich jde na vrub autora: publikace totiž trpí jistou nevyvážeností a většina jejího obsahu je věnována době, kdy v AC/DC vládl mikrofonu Bon Scott. A éře Briana Johnsona se dostává mnohem méně prostoru. Myslím, že nejsem sám, pro koho jsou obě období naprosto vyrovnaná, tak proč mezi nimi dělat nějaký rozdíl?

Druhou poznámku mám k jinak výbornému překladu Sylvy Ficové. Na různých místech knížky jsou u anglických názvů uváděny v závorkách české ekvivalenty. Někdy se však stane, že je tomu přesně naopak: český název je uveden v textu a závorky obsahují anglický překlad. Výsledek pak působí poněkud roztříštěně.

I přes tyto výhrady mohu zakoupení nejnovější knihy o Angusu Youngovi a AC/DC s klidným svědomím doporučit.