Hanta, Stroy, Phil Rudd

10. 5. 2017 – Lucerna Music Bar, Praha
Foto: David Webr / iReport.cz

Phil Rudd

Phil Rudd

Když se před časem objevila informace, že do České republiky přijede bývalý bubeník AC/DC PHIL RUDD se svou doprovodnou kapelou, jako věrný fanoušek AC/DC jsem na koncertě jejich bývalého bubeníka chtěl stůj co stůj být. Kromě Rudda vystoupily na pražském koncertě ještě kapely HANTA a STROY.

O existenci plzeňské trashmetalové party Hanta jsem před začátkem koncertu neměl ani tušení, a proto jsem si kladl otázku, s čím kapela před vyprodaný Lucerna Music Bar předstoupí. Po chvíli bylo jasné, že kapela Hanta hraje starý dobrý trash, který zněl třeba na prvních deskách Arakainu. Dokonce i zpěvák a kytarista Květoslav Vomáčka mi svým zpěvem lehce připomínal Aleše Brychtu z arakainovských začátků. Potěšitelné bylo, že zvuk byl od samého začátku na velice solidní úrovni, takže kapele bylo docela dobře rozumět, což na koncertech tohoto typu příliš často nestává. Většina písniček pocházela z alba „Prachy“, které Hanta v loňském roce vydala. Asi nejvíce mě zaujala písnička „Seš“, což byla klasická  trashová sypačka. Kapela měla pro svůj set vyhrazenu pouhou půl hodinku, přesto si Hanta svým solidním výkonem vysloužila uznalý ohlas publika.

Stroy

Stroy

O existenci druhé kapely Stroy jsem již nějaké povědomí měl, ačkoliv tvorbu kapely jsem ani v tomto případě neznal. V kapele ještě donedávna působil věhlasný bubeník Miloš Meyer, na kterého jsem se obzvláště těšil. Bohužel až na koncertě jsem se dozvěděl, že Miloš z kapely odešel. Nezbývalo tedy nic jiného, než tento fakt přijmout a zaposlouchat se do muziky. V ní jsem tentokrát slyšel ponejvíce vliv Nirvany. Snad proto, že jsem vyrostl v osmdesátých letech, mi je přece jen bližší ‚arakainovský‘ trash než grunge alá Nirvana. Ale tím rozhodně neříkám, že Stroy hráli špatně, to ani náhodou, v publiku jsem zahlédl lidi, kteří se náramně bavili. Na mě je však podobný typ muziky až příliš depresivní. Přesto se mi líbila třeba nápaditá písnička „Adam Reborn“ ze stejnojmenného alba z roku 2014. Stroy svým asi 45 minutovým vystoupením dokázali, že se právem řadí ke špičce naší alternativní scény.

Můj hlavní zájem se však upínal k vystoupení Phila Rudda, který má na svém kontě zatím jedinou sólovou desku „Head Job“ z roku 2014. A právě tuhle desku, která na koncertě zazněla téměř celá, slavný bubeník na svém aktuálním evropském turné propaguje. Kolem 21:45 konečně na pódium přišla celá Ruddova kapela.

Phil Rudd and His Band

Phil Rudd and His Band

Jako koncertní otvírák si vybrala pecku „The Other Side“ a už při ní bylo zřejmé, že kapela je výborně sehraná a šlape jako ‚namazanej stroj‘. Nějakou chvíli jsem si musel zvykat na hlas zpěváka Allana Bagdera, který mi pro Philovu muziku připadal až příliš jemný. Přeci jen z AC/DC jsem zvyklý na drsnější zpěv, a proto jsem podvědomě očekával, že v kaple Phila Rudda uslyším zpěváka s podobným hlasovým projevem. Je však pravda, že do takové „When I Get My Hands on You“ Badderův zpěv docela dobře zapadl a píseň samotná má celkem slušný hitový potenciál. Philu Ruddovi nikdo neodpáře jeho mnohaleté působení v AC/DC, takže bylo nasnadě, že na koncertě zazní i písně od australských velikánů. S potěšením mohu konstatovat, že Rudd sáhl spíše po méně známých skladbách, které nejsou na koncertech AC/DC běžně ke slyšení. První takovou písní byla „Shot Down in Flames“, která se dočkala mohutného ohlasu publika. Celkem pochopitelně zvuku dominovaly Ruddovy bubny, ačkoliv osobně bych snesl, kdyby v celkovém soundu kapely bylo slyšet více kytar. Nicméně ani tahle drobná výtka mi nemohla pokazit dojen z poctivého hardrocku, který se valil z pódia. Z repertoáru AC/DC zazněly ještě dvě písně, konkrétně „Up to My Neck in You“ a na závěr vystoupení pak ještě „Rock and Roll Damnation“. Nejásal jsem nadšením, když kapela po téhle pecce opustila pódium, vždyť koncert trval sotva hodinu a už by měl být jeho konec? Doufal jsem tedy, že přídavek bude o něco delší, ale bohužel jsem se v tomto ohledu mýlil a v přídavku zazněla jediná, zato však výborná píseň „Forty Days“.

Phil Rudd and His Band

Phil Rudd and His Band

Zhruba po 65 minutách byl konec výborného koncertu, který sice svou kvalitou potěšil moje hardrockové srdce, ale délka vystoupení Ruddovy skvělé kapely mě zklamala.