Luboš Pospíšil a 5P

27. 9. 2017 – Palác Akropolis, Praha
Foto: Kateřina Smid (ilustrační foto)

Luboš Pospíšil

Luboš Pospíšil

Koncerty LUBOŠE POSPÍŠILA a jeho kapely 5P se vyznačují pohodovou atmosférou, skvělou muzikou a výtečnými hráčskými výkony. A nejinak tomu bylo na sklonku září v Paláci Akropolis, kde kapela odehrála koncert ve výrazně vzpomínkovém duchu.

Za ta léta, co Luboš Pospíšil brázdí česká pódia, má na svém kontě již hezkou řádku hitů, které se snad nikdy neomrzí poslouchat. Proto se publikum hned od úvodní písně „Balada o několika papírovejch čertech“ ke kapele přidalo a začalo si notoricky známý text zpívat. Přestože Akropole nebyla tentokrát úplně vyprodaná, hned od začátku se v sále vytvořila skvělá atmosféra, která nikoho nenechala na pochybách, že je publikum kapele zcela oddáno. Jak již bylo řečeno výše, koncert byl z velké části vzpomínkový. První, komu byla věnována krásná vzpomínka, nebyl nikdo jiný než Radim Hladík. Proto nejprve zazněla „Kampa“, která vzešla z někdejší spolupráce Luboše Pospíšila s Blue Effectem, a následoval legendární „Slunečný hrob“, který si s 5P přišel zazpívat první host, Adam Mišík. Můžete si o Adamovi myslet, co chcete, faktem ale je, že jeho frázování slavné písničky bylo podobné tomu, jak jí Vladimír Mišík zpíval. Je to k nevíře, ale obnovená kapela 5P už funguje 10 let a tohle výročí muzikanti připomněli úplně první písní, kterou si ve zkušebně společně zahráli – skvělou „Můžem si za to oba“.

5P

5P

Zvuk byl v Akropoli na solidní úrovni, avšak když se k Lubošovi přidal nějaký další hlas, zdálo se, že zpěv je až příliš výrazný (ovšem tahle varianta je samozřejmě lepší, než kdyby byl zpěv stěží slyšet). Ještě před přestávkou přišel na pódium další host, houslista Jan Hrubý. Ten si s kapelou zahrál naprosto skvostnou verzi Mišíkovy „Variace na renesanční téma“, ve které se v jednotlivých slokách postupně vystřídali Ondřej Fencl, Luboš Pospíšil a Pája Táboříková – a my všichni v publiku byli v sedmém nebi.

Pája Táboříková

Pája Táboříková

Po přestávce se kapela vrátila na pódium, aby pokračovala v rozdávání muzikantské radosti. Ať už zazněla „Vzpomínka na jednu vesnickou tancovačku r. 66“ nebo třeba „Letní nocí“, bylo znát, že publikum nepřestávají tyhle pecky bavit. A na kapele znát, že si nadšení publika užívá. Atmosféra rychle navázala na první polovinu koncertu a k perfektnímu zážitku zajisté přispěly i perfektní pětihlasy všech členů kapely. Ty mohli posluchači obdivovat třeba v písni „Doky, vlaky, hlad a boty“, kterou si Luboš Pospíšil vzpomněl na své někdejší působení u C&K Vocalu. Aby toho k obdivování nebylo málo, představila se Pája Táboříková v roli zpěvačky v písni „Mercedes Benz“. A byla skvělá. Přiblížil závěr koncertu a kapela věnovala vzpomínku zesnulému kytaristovi Otovi Petřinovi krásnou písní „Marylin Goodbye“. Na úplný závěr se na pódiu ještě jednou objevil houslista Honza Hrubý, aby si spolu s kapelou zahrál Prokopovu „Blues o spolykaných slovech“.

Ondřej Fencl

Ondřej Fencl