Čwachták fest 2017

22. 7. 2017 – Koupaliště Třemošnice
Foto: Hanka Luxemburková, Lada Procházková

Čwachták fest 2017 - Arakain

Čwachták fest 2017 – Arakain

Tak a máme to za sebou. Další ročník třemošnického ČWACHTÁK FESTU je již minulostí. Myslím, že hned na úvod mohu prozradit, že se letošní ročník vydařil.

První kapelou, kterou jsem si na festivalu užil, byla legenda českého metalu ARAKAIN. Kapela svůj set zahájila úderem 17 hodiny a hned se do toho opřela pěkně zostra, když zahrála „A zvony zvoní“ ze své asi nejlepší desky „Apage satanas“ (1998). Dlouho jsem Arakain naživo neviděl, proto jsem byl na jejich vystoupení celkem zvědavý. A musím říct, že mě v žádném případě nezklamalo. Výborně vyzněla třeba jedna z mála ‚novějších‘ věcí „Paganini“. Starým mazákům to šlape snad lépe než zamlada. Honza Toužimský si našel svůj osobitý styl zpěvu, kterým nijak nekopíruje Aleše Brichtu, ale přesto písně z Brichtovy éry znějí neuvěřitelně opravdově. Důkazem toho byl našláplý „Gladiátor“. Superlativy si zasloužil i skvělý zvuk (ten měl nejen Arakain, ale výborný zvuk panoval po celý festival). Hodně mě potěšila skvělá „Princess“, která patří k opravdovým klenotům arakainovské tvorby. Navzdory odpolednímu času, kdy Arakain hrál, se pod pódiem sešel poměrně slušný kotel fanoušků, který muzikantům hlasitě dával najevo svou přízeň. Kapela letos slaví 35 let od svého založení, takže je celkem pochopitelné, že zněly především starší pecky jako třeba skvělá „Už ho vezou“ nebo jedna z nejstarších, skvělá jízda „Strážci času“. Svůj festivalový set Arakain zakončil titulní skladbu „Apage satanas“ ze stejnojmenného alba.

Čwachták fest 2017 - Arakain

Čwachták fest 2017 – Arakain

Arakain na pódiu vystřídala další legenda české rockové muziky MŇÁGA A ŽĎORP. Publikum pod pódiem se mírně obměnilo, rozhodně však neprořídlo, spíše naopak. Takže ve skvělé formě hrající Mňága mohla rozjet svojí energickou show. A také jí rozjela. Frontman Petr Fiala od prvního okamžiku bavil publikum svými fórky, kapela jako celek šlapala přímo fantasticky, takže parádně vyzněly nesmrtelné hity jako „Výhledově“ nebo „Hodinový hotel“, obě z dnes již kultovního alba „Made in Valmez“ (1993). Kapela zahrála i vtipný Plíhalův kousek „Nagaski Hirošima“. A nezklamala ani „Písnička pro Tebe“. Mňága do svého setu zařadila i novější písně, ale odezva na ně byla logicky o něco vlažnější než na staré osvědčené fláky. Ta hodinka s Mňágou uběhla neskutečně rychle, a tak nezbývalo než zahrát poslední písničku, kterou byla další hitovka „I cesta může být cíl“.

Čwachták fest 2017 - Mňága a Žďorp

Čwachták fest 2017 – Mňága a Žďorp

Po takové jízdě, kterou předvedla Mňága a Žďorp, měla punkrocková kapela ZAKÁZANÝ OVOCE zatraceně těžkou pozici. Bohužel vše včetně pódiové prezentace kapely působilo lacině a prvoplánově a v porovnání s pestrou a košatou muzikou Mňágy a Žďorp jako by muzika ZakázanÝho Ovoce byla ‚děravá‘. Ale protože podhoubí ve Třemošnici je punkové, publikum se ‚chytlo‘ hned od začátku.

To domácí ŽÁDNEJ STRES byla jiná káva. Obrovský kotel fanoušků pod pódiem nenechal nikoho na pochybách, že tahle kapela je ve Třemošnici obrovsky populární. A všichni se okamžitě naladili na veselou vlnu jejich ska-punku. S velkou chutí jsem si zazpíval asi největší hit Žádnýho stresu písničku „Legalizuj“. Od té doby, co jsem Žádnej stres viděl naposledy, prošla kapela několika personálními změnami. Tou asi nejvýraznější, je ta na bubenickém postu, kde nyní sedí Honza Sýkora. Ten dodal kapele trošku rockovější výraz a to je jedině dobře. Celý koncert provázela skvělá atmosféra a kapela se za to publiku odvděčila výborným výkonem.

Posední kapelou, kterou jsem si na letošním Čwachták festu poslechl, byla táborská parta PESHATA. Ta svůj styl sama označuje jako zoo-punk, tedy přímočarý melodický punk rock s veselými texty ze světa zvířat.

Letošní, již šestý ročník Čwachták festu se po všech stránkách povedl na jedničku. Vystoupily na něm skvělé kapely, extrémně vydařený byl zvuk a za pochvalu stojí také celá organizace festivalu. Přeji tedy pořadatelům, aby se příští ročník povedl alespoň stejně skvěle jako ten letošní.