Cuprum

15. 9. 2017 – Večerní kavárna Souterrain, Praha
Foto: Archiv kapely Cuprum (ilustrační foto)

Cuprum

Cuprum

Kapela CUPRUM funguje už 10 let a své výročí se rozhodla oslavit koncertem. Ten se stylově konal na místě, kde byla kapela založena – v denní kavárně Souterrain na pražských Vinohradech.

Cuprum za těch 10 let zatím vydala dvě alba a jejich průřez tvořil osu setlistu výročního večera. Koncert zahájila současná sestava kapely písní „Urnový háj“ s mírně depresivním textem, která navodila atmosféru šedesátých let. O něco veselejší byla následující „Iluzionista“. Kapela je velmi originální nejen svou muzikou, ale i svými kostýmy. Solidnímu zvuku vedle hammondů Štěpána Vodenky vévodila skvělá příčná flétna Richarda Maláta, výborný byl i jeho zpěv. Radost bylo poslouchat i kytaru Honzy Drchala. Celou kapelu pak jako motor poháněla rytmika ve složení Jaromír Hynek (basa) a Honza Ježek (bicí), který s nimi měl sice drobné technické problémy, ale po jejich bleskovém odstranění koncert pokračoval ve výborném tempu. Do tak malého prostoru, jakým kavárna Souterrain je, přinesla kapela pohodovou, přátelskou atmosféra, kterou nenarušil ani Richardův drobný textový výpadek v písničce „Dubček funky“ – protože tahle písnička je snad největším hitem kapely, publikum zpěváka velmi rychle zastoupilo. Výroční koncert byl dobrou příležitostí, aby si s Cuprum přišli zahrát i její bývalí členové. Prvním z nich byl zpěvák Vláďa Pošvic, který byl ještě donedávna stálým členem kapely. S Vláďou kapela zahrála titulní píseň ze své zatím poslední desky „Brahma Višnu Šiva“. Na pódium pak přišel další host, tentokrát baskytarista Viktor Balogh. S ním a s Vláďou Pošvicem v sestavě kapela zahrála hity „Manýrista“ a „Opice v krému“, ve kterých vynikly perfektní dvojhlasy obou zpěváků. Posledním hostem, kterého si kapela přivedla na improvizované pódium, byl zakládající člen Cuprum baskytarista Tomáš Skřivánek. Ten si se svou bývalou kapelou zahrál tři písničky. Obzvláště píseň „Ruce“ vyzněla moc pěkně. Krátkým sólem na bicí se během skladby „4 zdi“ prezentoval bubeník Honza Ježek a jeho exhibici publikum ocenilo bouřlivým potleskem. V muzice Cuprum nelze přeslechnout vlivy šedesátých a sedmdesátých let, k čemuž se kapela hrdě hlásí. Obzvláště když Richard Malát hrál na flétnu, nešlo se ubránit vzpomínce na legendární Flamengo. Protože konec výborného koncertu byl striktně určen 22. hodinou, musela kapela svůj setlist mírně zkrátit. Ačkoliv se nedostalo na tak výborné písničky jako „Kolik dáš“ nebo „Ocelot“, závěr koncertu byl opravdu velkou lahůdkou. Zazněla totiž nesmrtelná „Smoke on the Water“ od legendárních Deep Purple, kterou kapela zahrála ve své originální úpravě, a znělo to, jakoby tuhle pecku hráli The Doors…

Byla to nejen skvělá oslava desátého výročí kapely Cuprum, ale i oslava muziky, která byla na vrcholu v šedesátých a sedmdesátých letech, ale své posluchače má i dnes. Buďme rádi, že existuje kapela, která tuhle muziku dělá.