PayaNoia, Vladimí Mišík & Etc…

8. 5. 2019 – Tančírna-Panský dům, Chotěboř
Text: Luboš Hnát
Foto: facebook Vladimíra Mišíka (fotografie pochází ze zvukové zkoušky)
Publikováno: 17. 5. 2019

Vladimír Mišík & Etc...

Vladimír Mišík & Etc…

Městečko Chotěboř se už dávno stalo centrem rockového dění na Vysočině. Pravidelně tu hrají naše špičkové kapely. Tentokrát do místního podniku s poetickým názvem Tančírna zavítal VLADIMÍR MIŠÍK se svými ETC… a v roli hosta se místním fanouškům představila PayaNoia v čele s výbornou Pájou Táboříkovou.

Ta je známá především díky své spolupráci s mnoha známými muzikanty, namátkou jmenujme například, Krausberry, Schodiště a především Luboše Pospíšila. Tvorba její vlastní kapely tolik známá není, přestože má na svém kontě již tři alba. A průřez z nich PayaNoia naservírovala chotěbořskému publiku. Posluchačsky nejpřístupnější je asi první eponymní deska z roku 2013. Zastupovaly ji hity jako Sexuální turistka, Valerián nebo Dnes ne. Vlažnější reakce, které se PayaNoie dostalo, možná souvisela s neznalostí jejího repertoáru. Kapelu to ale neodradilo a rytmickým úvodem k písničce Nenarodil ses se pokusila celý sál roztleskat. Tahle pecka, stejně jako následující Malá ségra, pochází z desky Testostereo (2015).

Z nejnovější, loňské nahrávky Pajány zazněly například Louny Times nebo Ruská klasika. To už se i místní publikum probudilo a kapelu odměnilo solidním aplausem. Necelá hodinka s PayaNoiou utekla jako voda, takže zbývalo už jen zahrát krátký přídavek. Tím byla klasika od Janis Joplin Mercedes Benz. Pája v ní opustila svoje místo za bicími, které ovšem nezůstalo dlouho osiřelé. Obsadila ho z publika vyvolaná bubenice, která, když šla na koncert, neměla nejmenší tušení, že se ocitne na pódiu.

Po krátké přestavbě pódia přivedl Vladimír Mišík na scénu své Etc… Okamžitě se ozval ohlušující potlesk natřískané Tančírny, a to ještě kapela ani nezačala hrát. Na úvod spustila Šmajdák a ploužáky. Sál byl oproti jiným koncertům, které se v Chotěboři konají, uzpůsoben pouze k sezení, což se sice u Mišíkových vystoupení začíná stávat pomalu standardem, ale mnozí by jistě ocenili, kdyby se alespoň v části sálu dalo volně pohybovat a vychutnávat si muziku vestoje.

Za pochvalu stojí výborný zvuk, ve kterém vynikal skvělý výkon kapely. Etc… mají za více než čtyřicetiletou existenci ve svém repertoáru celou řadu hitovek. Je těžké vybrat, kterou z nich zahrát, ale jedna nesmí chybět nikdy: Variace na renesanční téma, mezi rockery známá též jako Večernice. Kromě ní se chotěbořští fanoušci dočkali ještě takových písní jako například Jednohubky, Ztracený podzim či báječná bluesovka Sladké je žít.

Vyzdvihovat výkony jednotlivých hudebníků je pověstným nošením dříví do lesa. Tahle sestava spolu už vystupuje několik let, služebně nejmladším je baskytarista Pavel „Houba“ Novák, který v Etc… působí třetím rokem. Bylo by tedy divné, pokud by se to neodrazilo na souhře muzikantů.    S přibývajícím časem došlo i na svižnější kousky, třeba na jen občas hrané Víno, ženy, zpěv. A všechny potěšila také skočná Páteční Cajun. Po ní už se celá kapela odebrala z pódia. Přídavek na sebe nenechal dlouho čekat:  Etc… pod zpěvákovým vedením zahrála další ze svých nesmrtelných hitů Špejchar blues.

Byl to pro všechny báječný večer, který dokázal, že písničky Vladimíra Mišíka  jsou v srdcích českých rockových fanoušků zapsány opravdu hodně hluboko.

P.S.: Omluvte prosím zhoršenou kvalitu fotografie.