Krausberry

8. 3. 2019 – Klub Vagon, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid (ilustrační foto)
Publikováno: 17. 3. 2019

Krausberry - zleva: Martin Kraus a Michal „Růžena“ Chroňák

Krausberry – zleva: Martin Kraus a Michal „Růžena“ Chroňák

Koncerty bluesrockových KRAUSBERRY jsou zárukou dobré muziky a zábavy. Nejinak tomu bylo i v pátek 8. března, kdy skupina kolem Martina Krause pobavila fanoušky vyhledávaný klub Vagon na pražské Národní třídě.

Frontman následován ostatními muzikanty přišel na pódium zhruba o půl desáté, aby po krátkém pozdravení svých věrných kapela spustila pecku Na větvi, kterou následovala další léty prověřená věc Horoskop. Ve druhé ze zmiňovaných písní se kytarista Michal „Růžena“ Chroňák blýskl perfektním sólem, až se tajil dech. A nemělo to být, jak se později ukázalo, naposledy. Obě skladby kapela hraje na každém koncertě. Naopak Párek v těstíčku takovou repertoárovou stálicí není a na setlist se vrátil nedávno.  Frontman bavil jako vždy svými vtipnými hláškami, které mezi písničkami dával k dobru.

Krausberry si vždycky dávali záležet na kvalitních textech. Kromě osobitého humoru, který je slyšet například v hitovkách jako Emil, Ten náš kluk a mnohé další, hraje kapela i skladby na závažnější témata. Taková je například pomalá Poslední nádražák. Na všechny tyhle pecky publikum spontánně reagovalo. Největšího ohlasu se ovšem dočkaly kultovní Ohníčky, které si příznivci žádají téměř na každém koncertě, kapela je však vyslyší málokdy. Nicméně ve Vagonu se tak stalo.

Krausberry - zleva: Mário Císař, Vítek Havlíček a Martin Kraus

Krausberry – zleva: Mário Císař, Vítek Havlíček a Martin Kraus

Zvláštní postavení v repertoáru Krausberry má Slunečný hrob. Pokud se nepletu, je to jediná převzatá věc, kterou kapela v současnosti hraje. Fanoušci ji však milují, a není ani divu: písnička je to sama o sobě úžasná a tomu, jak se jí Krausova parta zhostila, se nedá nic vytknout.

Velká síla Krausberry tkví v hutném zvuku tří kytar, na které kromě již zmiňovaného Růženy Chroňáka hrají ostřílený Mário Císař a služebně nejmladší člen Vítek Havlíček. Opomenout nelze ani výborně sehranou rytmiku ve složení Jiří „Ježek“ Kredba (basa) a Štěpán Smetáček (bicí). Koncerty skupiny bývají předěleny krátkou přestávkou a stejně tomu bylo i nyní.

Krausberry - Michal „Růžena“ Chroňák

Krausberry – Michal „Růžena“ Chroňák

Ve druhé části večera se fanoušci bavili stejně dobře jako v první. Velkou zásluhu na tom má výborný zvuk, ten měl tentokrát „na svědomí“ Slávek Šámal, který mi prozradil, že místní zvuková aparatura prochází velkou obměnou a do budoucna by se akustika ve Vagonu měla ještě vylepšit. Rockeři se tedy mají na co těšit.

Z pódia se valila jedna pecka za druhou, všechny potěšila například skvělá Kořenová zelenina. Díra do hlavy zase publikum pobavila vtipným textem. Konec povedeného večírku předznamenala hitovka Do nebe, kterou následovala báječná Šiksa a Gadžo, po které kapela opustila pódium.

Krausberry - zleva: Mário Císař, Vítek Havlíček a Štěpán Smetáček

Krausberry – zleva: Mário Císař, Vítek Havlíček a Štěpán Smetáček

V přídavku zazněla jenom jedna písnička – a sice kultovní Můstek. Potom se fanoušci sice ještě nějakou dobu dožadovali dalších skladeb, vyslyšeni však již bohužel nebyli. I přesto se na jejich tvářích odrážela spokojenost z vydařeného večírku.

Krausberry - zleva: Mário Císař, Martin Kraus a Vítek Havlíček

Krausberry – zleva: Mário Císař, Martin Kraus a Vítek Havlíček