Luboš Andršt 70

Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid

Luboš Andršt

Luboš Andršt

Vynikající kytarista LUBOŠ ANDRŠT letos oslavil sedmdesátiny. Na koncertě v pražském Lucerna Music Baru (LMB), který se u příležitosti jeho narozenin konal, se sešla česká muzikantská špička. A bylo věru co poslouchat.

Celý večer moderoval Michal Prokop, který po krátkém úvodu pozval na pódium první Andrštovu kapelu. Byla jí formace Luboš Andršt Blues Band. Není se tedy co divit, že opravdu od začátku do konce jejich třískladbového setu znělo zmíněným barem zemité blues té nejvyšší kvality. Za mikrofonem téhle kapely se aktuálně objevuje zpěvák Marek Hlavica, který svým zastřeným hlasem a občasnou hrou na foukací harmoniku trošku připomíná staré černošské bluesmany. Hlavní roli však samozřejmě hraje Luboš Andršt a jeho kytara. Mistrova sóla jsou lahůdkou pro posluchačovy uši. Rytmická dvojice Pavel Razím (bicí) a Pavel Novák (basa) pak tvoří spolehlivý motor celého Blues Bandu. Závěrečná Crossroads od krále blues Roberta Johnsona se pak stala pověstnou třešničkou na Lubošově bluesovém dortu.

Luboš Andršt Blues Band

Luboš Andršt Blues Band

Úplně jinou podobu Andrštova mistrovství prezentovala kapela Luboš Andršt Group, se kterou si u příležitosti tohoto mimořádného koncertu pohostinsky zahrál perkusionista Imran Musa Zangi, který se na české hudební scéně vyskytoval především v osmdesátých letech. Přestože Zangiho aktivita není v současnosti tolik známá, je to stále hráč par excellence a jeho perkuse výtečně doplňovaly jazzovou náladu této Andrštovy kapely. Z ostatních členů této formace je rockovému posluchači pravděpodobně nejznámější baskytarista Filip Benešovský, třeba ze spolupráce s Romanem Dragounem. Jeho brilantní hra na pětistrunnou bezpražcovou basu doslova vyrážela dech. Oproti předchozímu Blues Bandu hrála kapela výhradně vlastní skladby z pera koho jiného než Luboše Andršta. Ačkoli všechny tři skladby byly dost dlouhé (odhadem měla každá okolo 7 minut), nenudili se posluchači ani na okamžik.

Luboš Andršt Blues Group

Luboš Andršt Blues Group

Soulshine, Loneliness, Blue Dance a Freedom. Právě těmito čtyřmi písněmi se v LMB prezentovala nejrockovější kapela, v níž Andršt působí. O současné sestavě Energitu jsem napsal již mnohé ódy. Zopakuji pouze jedinou: jde o nejlepší kapelu, která u nás v současné době existuje. Výjimečné hráčské výkony se v ní snoubí s neuvěřitelnou energií. Energit model 2018, to je především bezchybně zahraný blues rock s výraznými prvky hard rocku. Setlist byl oproti standardnímu koncertu samozřejmě velmi omezen, přesto se se kapele podařilo publikum přivést do varu a naladit ho na grandiózní finále, které bylo pro „oslavencův večer“ nachystáno.

Energit

Energit

Na něm se výrazně podílel nejen poslední host, kterého si Luboš do Lucerna Music Baru pozval, tedy Michal Pavlíček. Nezměrnou zásluhu měla také dvojice bubeníků Pavel Razím a Jiří „Zelí“ Zelenka podporovaná perkusionistou Imranem Musou Zangim. Všichni tři společně poháněli „superkapelu“, ve které si kromě jmenovaných zahráli Vladimír „Guma“ Kulhánek na basu a Jan Holeček (varhany a zpěv). Tahle parta zahrála tři fláky z pokladnice světového rocku. Konkrétně šlo o White Rooms, Hey Joe a závěrečnou Politician.

Michal Pavlíček

Michal Pavlíček

Průvodcem celého večera byl, jak už bylo zmíněno, Michal Prokop a tak se přímo se nabízelo, aby nějaká písnička zazněla i v jeho podání. Stala se jí Noc je můj den, která završila skvělou oslavu jubilea našeho nejlepšího bluesového kytaristy.

Michal Prokop

Michal Prokop

Celá fotogalerie: