The Primitives Group

21. 9. 2017 – Bistro U veselé kozy, Praha
Foto: Archiv kapely (ilustrační foto)

The Primitives Group

The Primitives Group

Pokud by si někdo dle názvu myslel, že na koncertě THE PRIMITIVES GROUP bude znít primitivní muzika, nemohl by se více mýlit. I když ‚Primitivové‘ byli ve svých počátcích psychedelickou kapelou, v současnosti se jedná o excelentní bluesovou partu.

Úvod koncertu byl ještě v psychedelickém duchu, když po krátkém intru přišla na řadu „Life is Crazy“, během které poprvé vyšlehly plameny – kapela tak dala zavzpomínat na šedesátá léta, kdy nejen ohně, ale i různé jiné rekvizity byly součástí jejich show. Pak už se ale z ‚Primitivů‘ stala čistokrevná bluesová kapela. Snad aby o tom nikdo nepochyboval, zazněla skvělá bluesovka od B. B. Kinga „Walking and Crying“. Leckdo by mohl zpočátku žehrat na zpěv hlavního protagonisty Ivana Hajniše, který na první poslech opravdu nezní nijak libozvučně, ale když se do něho  zaposloucháte, objevíte v něm jisté zvláštní kouzlo.. Bluesovou náladu koncertu potvrzovaly i další písně, některé z nich měly blues již ve svém názvu, například: „Blues to Patricia“ či „Fuckin‘ blues“. Jiné tuhle náladu evokovaly svou zemitostí, takové byly třeba „Downtown Boogie“ nebo „Cured Love“.  Z původních členů v současné sestavě The Primitives Group je vedle frontmana Ivana Hajniše  ještě kytarista Zdeněk Burda, který se prezentoval skvělou hrou. Ale perfektní výkony předváděli i ostatní muzikanti. Za bicími seděl bezchybný matador české bigbítové scény Josef Havlíček. Výborný byl i baskytarista Ivan Drimaj a celou sestavu pak doplňoval hráč na klávesové nástroje Jarda Šantrůček.Kapela The Primitives Group prostě nemá ve svém obsazení jediný slabý článek. Parádní jízda pokrčovala i při „Come to Me“ a opravdovou hudební lahůdku si kapela přichystala v podobě legendární skladby „Johnny B. Goode“ od nedávno zesnulého Chucka Berryho – jestliže je tahle píseň samou definicí rock and rollu, pak jí ‚Primitivové‘ přetvořili do definice blues. Výborně vyzněla i následující „Dear John“. Perfektní zážitek dokresloval  vydařený zvuk, a tak publikum bylo na výsost spokojeno. Koncert se  konal pod širým nebem,  počasí open airu docela přálo a snad i proto se U Veselé kozy vytvořila moc příjemná atmosféra – i ta místy evokovala šedesátá léta. Ke konci koncertu už kapela hrála jen převzaté věci a jejich výběr byl rozhodně velmi zajímavý. Nejprve zazněla „Take Your Clothes Off When You Dance“ od mistra hudebních experimentů Franka Zappy, po ní přišla na řadu „LSD“ z repertoáru The Pretty Things. A ‚šedesátková‘ atmosféra dostoupila vrcholu, když kapela začala přehrávat písně z repertoáru The Doors – nejprve zazněla slavná „Light My Fire“ a po ní přišly takové hity jako „Break on Through“ a závěrečná „Alabama song (Whiskey Bar)“.

Byl to výborný koncert. Pamětníci se koncertem U veselé kozy měli možnost na chvilku vrátit do šedesátých let a ti mladší zase objevili skvělou kapelu.