Sonata Arctica, Trick or Treat

Retro Music Hall Praha – 1. 5. 2014
Text a foto: Honza Hýbl

Finská powermetalová skupina Sonata Arctica letos slaví 15 let od vydání svého debutového alba Ecliptica. Fanouškům tak k této příležitosti nadělila novou desku Pariah’s Child, kterým se tak trochu vrací ke kořenům. Současně s vydáním alba také odstartovala tour, která obsahuje hned dvě zastávky v Česku. první z nich proběhl v pražské Retro Music Hall. Druhý koncert je plánovaný na 2. srpna v rámci festivalu Ostrava v plamenech.

I přesto, že se akce konala na státní svátek a mnoho lidí odjelo na prodloužený víkend mimo Prahu, spousta fanoušků si nenechala Sonatu ujít a Retro doslova praskalo ve švech. Večer zahájila italská skupina Trick or Treat. Jejich vystoupení se mi poměrně líbilo a určitě bych je vydržel poslouchat i déle než tu půlhodinku, co odehráli.

Chvíli po deváté pak odstartovala svou show parta s Tony Kakkem v čele singlem The Wolves Die Young. Přestože jde o novinku, obecenstvo ji přijalo s nadšením, stejně jako dalších 5 skladeb z nového alba, které zazněly. Osobně mě překvapilo, jak některé z nich zní naživo dobře, i když ve studiové verzi se mi třeba moc nelíbí. Novinky byly prokládány staršími věcmi a řada přišla i na klasiky jako Fullmoon, Replica nebo Wolf & Raven. Na závěr si publikum ještě vykřičelo přídavek ve formě Blood, San Sebastian a Don’t Say a Word. A samozřejmě nemohlo chybět klasické sonátovské outro Vodka.

Sonata Arctica - Retro Music Hall Praha - 1. 5. 2014

Sonata Arctica – Retro Music Hall Praha – 1. 5. 2014

Skupina přivezla do Prahy ještě jednu novinku a to basáka Pasiho Kauppinena. Myslím, že do sestavy výborně zapadl a skupině to hraje na jedničku. Pokud bych měl na koncertu hledat nějaké nedostatky, tak by to pro příště chtělo nějaké větší pódium, protože kapela se na něm viditelně mačkala. Jinak ale po všech stránkách vydařená akce a v Ostravě se mají na co těšit.

Sonata Arctica - Retro Music Hall Praha - 1. 5. 2014

Sonata Arctica – Retro Music Hall Praha – 1. 5. 2014