Happy Birthday Jimmi Page

Před dvěma měsíci oslavil sedmdesátiny jeden z nejvlivnějších bluesrockových, potažmo rockových kytaristů, kteří kdy chodili po tomto světě. Ano! Úctyhodných 70 je i Jimmymu Pageovi. Tato skutečnost kolem mě prosvištěla rychlostí uragánu a tak tentokrát se svou poctou a gratulací přicházím v době kdy Jimmy už ze svého dortu jistě sfoukl všechny svíčky. Snad to pro tentokrát nebude vadit.

9. ledna 1944 se v hrabství Middlesex narodil James Patrick Page. Už od dětství toužil vlastnit kytaru, ke své první přišel náhodou. Rodina se přestěhovala do domu v němž se nacházela jediná věc – kytara, na tu se malý James za pomoci svého kamaráda naučil první tři akordy. Už v raném věku se Jimmy seznámil s jiným kytarovým velikánem – Jeffem Beckem. Jak se později ukázalo, kariéry a osudy se ještě mnohokrát protnuly. Na začátku šedesátých let se z Jimmiho stává uznávaný studiový hráč jehož služby jsou hojně vyhledávány a ceněny. Jimmi se tak podílel na celé řadě známých rockových písniček. První nabídku aby se připojil ke skupině Yardbirds ještě Jimmi, ale na druhou výzvu, která přišla o něco později již reagoval pozitivně. V Yardbirds se potkali staří kamarádi, tedy Jimmi a Jeff. U Yardbirds Jimmy strávil celé dva roky a jisto zajímavostí je, že ve skupině hrál nejprve na basovou kytaru.

A pak to přišlo – LED ZEPPELIN!!! Se kterými si Jimmy zajistil nehynoucí slávu. Popisovat zde Jimmiho kariéru u veleslavných Zeppelinů asi nemá smysl, neboť o této legendární skupině existuje i v češtině nepřeberné množství knih, základní milníky Led Zeppelin srhnuje také doprovodná prezentace k tomuto článku. Pojďme tedy dále.

Po rozpadu Led Zeppelin nebya Jimmiho  sólová kariéra tak výrazná jako kariéra Roberta Planta, ale kytarista rozhodně nezahálel. V roce 1984 založil skupinu The Firm v níž se sešel se zpěvákem Paulem Rodgersem z úspěšných Free. Kapela existovala dva roky a vydala dvě solidní alba. V roce 1988 vydal Page ryze sólové album „Outrider“ na, kterém hostoval jeho starý kámoš Robert Plant. S Plantem pak vydal ještě báječné album „Walking Into Clarksdale“ z roku 1988. Mohl bych pokračovat ještě nekonečným seznamem umělců na jejich albech virtuózní kytarista hostoval. Zmíní se však jen o jedné spolupráci, která je mému srdci nejbližší. V roce 1993 Page spojil síly se zpěvákem par excellence – Davidem Coverdalem. Pod hlavičkou Coverdale/Page vyšlo jejich bezejmenné album, které dodnes považuji za jedno z nejlepších děl na, kterých se Jimmy Page podílel. Mohu jen litovat, že spolupráce dvou velikánů nepokračovala. Bohatá kytaristova kariéra vyústila jediným koncertem obnovených Led Zeppelin v roce 2007 v Londýnské O2 aréně. Na bubenickou stoličku usedl místo zemřelého Johna Bonhama jeho syn Jason. Kdesi jsem se dočetl, že zájem o koncert byl tak obrovský, že lístky na něj museli být slosovány. Opět mohu jen říct: škoda, že nedošlo k regulérnímu obnovení Led Zeppelin.

Kromě hudby se Jimmy Page velmi zajímal o okultismus, zejména pak o kontroverzního britského mága Aleistera Crowleyho. Stal se sběratelem jeho díla, dokonce vlastnil v Londýně knihkupectví, které prodávalo Crowleyho knihy. Jimmy dokonce i koupil dům ve, kterém slavný čaroděj působil. Dnes se kytarista ke svému zájmu o okultismus vyjadřuje poněkud zdrženlivěji.

Jimmy Page je velkou postavou světové rockové historie. K jeho životnímu jubileu tedy přeji Happy Birthday, ať Ti to stále ladí Jimmy!

P.S.: Výše zmíněná prezentace o Jimmyho kapele Led Zeppelin ještě není dokončena, abych však již dále neotálel s vydáním této gratulace, vychází článek bez ní. Slibuji, že se pokusím aby byla dokončena v co nejkratším termínu.