Bonsai: Historka

Bonsai: Historka

Bonsai: Historka

Text: Luboš Hnát
Foto: Obal CD
Publikováno: 12. 8. 2020

Nedávno jsem objevil a zakoupil dva starší retrospektivní výběry, o kterých jsem v době jejich vydání neměl ani tušení. V tomto článku se budu věnovat dvojcédéčku pražské folkové kapely BONSAI, které se jmenuje Historka a vydavatelství Galén ho uvedlo na trh v roce 2014.

Znalci vědí, že jde o přímou předchůdkyní dnešní folkrockové skupiny Bílá nemoc. Obě partičky v současné době spojuje jen jméno zpěváka Zdeňka Hříbala, který se ujal produkce tohoto reprezentativního výběru. V minulosti byl členem obou sestav ještě Tomáš Poláček, který byl bohužel před 20 lety zavražděn.

Co Historka nabízí? Především na ní posluchači naleznou 40 písní. Jde o nahrávky z let 1982–1988. Album má dohromady stopáž téměř dvě a čtvrt hodiny času. Během nich se ponoříte do pohodového folku, který občas připomíná tvorbu Wabiho Daňka, a když jsou písně postaveny na ženských a mužských vícehlasech, zní zase trochu jako legendární C&K Vocal.

Většina písniček už zmizela z našich pódií. V notně rockovějším podání Bílé nemoci se zachovalo pouze několik z nich: třeba Poslední metro nebo Prsty na strunách, které jsou na albu v první demoverzi coby bonus, hraje je samotný Tomáš Poláček a uzavírají první CD. Stejně tak na druhém disku je jako bonus píseň Zloději obálek, tentokrát v sólovém podání Františka Stralczynského. Před nedávnem se na koncertech začala znovu objevovat také asi nejznámější hitovka skupiny Na skleničku s Napoleonem. Ostatní skladby již odvál čas, což, ale rozhodně nesnižuje jejich kvality.

Bonsai v letech 1983 a 1984 vyhrála Portu, na výběru tedy nechybí všechny písně, s nimiž skupina tento folkový festival dobyla. Vedle již zmíněné Na skleničku s Napoleonem jsou to ještě Gigolo, Doteky, Historka, První dáma a Kamarád.

Někoho možná překvapí, že Zdeněk Hříbal nebyl v Bonsaji jediným sólovým zpěvákem, vedle něj můžeme slyšet již několikrát zmíněného Tomáše Poláčka, Františka Stralczynského, Áju Sukovou a Evu Kulichovou, tedy všechny vokalisty kapely.

Tím, co z výběru činí opravdový klenot, je výpravně zpracovaný booklet. Nejenže si v něm můžete přečíst kompletní historii souboru a prohlédnout množství dobových fotografií. U každé písně je kromě textu, autorství a doby jejího vzniku uvedena i konkrétní sestava, která ji nahrála, a také   informace, kdo ji pro CD poskytl. Opravdovým bonbónkem jsou krátké komentáře, které jednotlivé skladby charakterizují. Můžete si tak při jejich poslechu udělat představu, za jakých okolností vznikaly. Najdete zde i krátké medailónky všech čtyř nejdůležitějších členů a zároveň zpěváků Bonsaje. V závěru obsáhlé brožurky je ještě krátké vyznání Milana Martínka – současného kytaristy Bílé nemoci.

Drobnou výtku mám snad jedině k fotografiím, které by bylo vhodné opatřit popiskem, aby bylo jasné, kdo na snímku je a odkud pochází. Nicméně i tak je booklet parádně zpracovaný.

Suma sumárum: na CD najdete kromě skvělého folku i množství zajímavých a zejména pro archiváře neocenitelných informací, které vám žádná streamovací služba nenabídne.

Poznámka na konec: Pozor! Neplést se stejnojmenným albem jihočeské skupiny Bonsai č. 3 z roku 2000.