Rockový svět oslaví páté narozeniny ve Vagonu

Text: Jiří Olszar

11.10.2017 se v pražském klubu Vagon na Národní třídě odehraje koncert k pátému výročí založení internetového magazínu ROCKOVÝ SVĚT. „Já jsem vždy chtěl uspořádat nějaký zajímavý koncert a páté narozeniny serveru Rockový svět jsou tou nejlepší příležitostí. Oslovil jsem tedy své nejbližší muzikantské přátele, jestli by si nechtěli společně zahrát a povedlo se.“ říká Luboš Hnát z Rockového světa. Na koncertě tak vystoupí kapely AFTERGLOW a JANOVEC A ČILIMNÍK. Jako speciální host navíc zahraje legenda české bluesové kytary LUBOŠ ANDRŠT. „To, že nám zahraje taková osobnost jako Luboš Andršt, je pro mě samozřejmě velkou poctou“ dodává Hnát.
 

ROCKOVÝ SVĚT – internetový magazín, který přináší původní reporty z koncertů jak z klubové scény, tak z velkých show zahraničních hvězd. Na Rockovém světě najdete zajímavé rozhovory se známými či méně známými muzikanty, ale i rozhovory s fotografy, novináři či zvukaři, zkrátka všemi těmi, kteří tvoří rockový svět. Připravujeme pro vás recenze zajímavých hudebních publikací a nechybí ani recenze desek.

LUBOŠ ANDRŠT – český bluesový kytarista, na kytaru začal hrát již ve svých 14 letech. Kytarovým vzorem mu byl legendární B. B. King. Prošel řadou českých kapel, například Framus Five, Jazz Q, Blues Band a jiné. V roce 1973 založil společně s Vladimírem Padrůňkem (basa), Ivanem Khuntem (zpěv) a Jaroslavem ‚Erno‘ Šedivým (bicí) kapelu Energit. Během své kariéry vystupoval s řadou předních světových muzikantů, a to i se svým již zmíněným vzorem B. B. Kingem. V současné době koncertuje s Michalem Prokopem a kapelou Framus Five, s Michalem Prokopem vystupuje i v triu Prokop-Andršt-Hrubý, dále hraje s vlastními kapelami Luboš Andršt bluesband a Luboš Andršt Group a v neposlední řadě v obnoveném Energitu, s nímž na jaře tohoto roku vydal desku „Time’s Arrow“.

AFTERGLOW – pražská kapela hrající jižanský rock s hardrockovými a bluesovými prvky. Kapelu založil v roce 2014 zpěvák a klávesista Honza Holeček (Energit, Freeway Jam, ex Red baron band a jiné) společně se svým spoluhráčem z kapely Freeway Jam kytaristou Jindrou Musilem. Sestavu doplňují ještě basový kytarista Pavel ‚Houba‘ Novák (Etc…, Luboš Andršt Blues band) a bubeník Jiří ‚Zelí‘ Zelenka (Energit, Etc…, Bratři Ebenové a mnoho dalších). Kapela od svých počátků, kdy v jejím repertoáru byly coververze slavných bluesových hitů, postupně přešla ke zcela autorské tvorbě. Většina písní pochází z dílny Holeček/Musil. V současné době kapela dokončuje své debutové album.

JANOVEC A ČILIMNÍK …. aneb opravdu pestrá podívaná –  Skupina vznikla 7. října 2005, kdy se ve zkušebně sešel aktivní bubeník, doma hrající klávesista a zapomenutý kytarista, kterým se tak trochu stýskalo po hraní takové muziky, která by je bavila a kterou by si užili. Zpočátku se nejednalo o žádný cílený hudební projekt, ale spíš o myšlenku příležitostného kondičního hraní. Hudební sdružení bylo brzy doplněno o druhého zpívajícího klávesistu a posléze o basáka, který se ale po pěti letech, kdy přišel jiný baskytarista, reinkarnoval zpět do role výborného bluesového kytaristy. V repertoáru se postupně objevily převzaté skladby v různorodém stylu od blues, přes funky až k rockovým skladbám s prvky jazzu. Jednalo se zpočátku většinou o méně známé nekomerční skladby. Protože svůj nevyhraněný repertoár nebyla schopna skupina na četné dotazy z okolí zařadit jednoznačně do příslušné škatulky, inspirovala se vlastním názvem z oblasti dendrologie a svůj rozmanitý hudební styl parafrázovala jako „dendrobeat“. Zjednodušeně řečeno – kapela si převzaté skladby hraje po svém, tedy po čilimnícku.